imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Białoruś: Propaganda o napięciach na granicy. Przyjrzymy się polskiej brawurze

1mo37sihyw7bhuxostrpi5ap3ieb9w9e.jpg


– Polacy eskalują sytuację. Niesamowicie chcą, żeby “baćka” (“tato”, czyli Łukaszenka – red.) odpowiedział. To jest ich pomysł – twierdzi Wiktor Baranets. Emerytowany pułkownik i rosyjski analityk wojskowy przekonuje, że celem władz w Warszawie jest prowadzenie stałych prowokacji na granicy z Białorusią.

Analityk gazety “Komsomolskaja Prawda” w rozmowie z białoruską propagandową agencją Bełta odniósł się do napiętych relacji między Polską i Białorusią. Baranets zwrócił uwagę na stale zwiększającą się ilość polskich żołnierzy, których zadaniem jest eskalowanie sytuacji.

 

ZOBACZ: Białoruś: Alaksandr Łukaszenka domaga się odszkodowania od Rosji. “Nie musimy tego ukrywać”

 

– To jest po prostu polski sposób: sprowadzić batalion czołgów, żeby o tym mówiono. Polacy mogą zadeklarować wszystko, że przeprowadzą ze swoimi żołnierzami dowolne manewry – wskazał.

“Przyjrzymy się polskiej brawurze, a oni zobaczą, jak się zachowamy”

Jednocześnie rosyjski propagandysta podkreślił, że rosyjskie i białoruskie wojsko jest w pełni przygotowane do starcia z Polską. Władze w Mińsku mogą być pewne pomocy ze strony Kremla.

 

– Realne zagrożenie ze strony polskiej powstanie dopiero, gdy pierwszy strzał padnie w stronę Białorusi. Wtedy przyjrzymy się polskiej brawurze, a oni zobaczą, jak się zachowamy. Mam na myśli Państwo Związkowe (Związek Białorusi i Rosji – red.) – stwierdził.

 

Analityk przypomniał, że według przepisów, atak na Białoruś jest równoznaczny z atakiem na całe Państwo Związkowe. Zapis jest niemal kopią znanego z NATO artykułu 5.

Wiktor Baranets: Polska dąży do wojny

Jak przekonuje były wojskowy, Polscy politycy docelowo mają w planach doprowadzenie do konfliktu militarnego.

 

– To jest ich pomysł. Gdyby Białoruska obrona powietrzna zestrzeliła z nieba polski helikopter, byłby to mile widziany rozwój wydarzeń dla Warszawy. Byli kibicami narracji, że Białoruś rzekomo zaatakowała Polskę. I nikt nie byłby zainteresowany badaniem incydentu z naruszeniem granicy – przekonywał.

 

ZOBACZ: Białoruś: Reżim Łukaszenki przykręca śrubę. Poważne restrykcje dla obywateli

 

Emerytowany rosyjski pułkownik Wiktor Baranets jest stałym współpracownikiem podporządkowanej kremlowi gazety “Komsomolskaja Prawda”. Tytuł znany jest z treści nostalgicznie odnoszących się do czasu Związku Radzieckiego. Na każdym wydaniu drukowane są miniatury orderów przyznawanych w czasach radzieckich.

 

Przekaz byłego wojskowego zgodny jest z narracją prezentowaną przez reżim w Mińsku, który wielokrotnie oskarżał Polskę o próbę wywołania konfliktu militarnego. Mówił o tym między innymi Alaksandr Łukaszenka. – Jeszcze raz mówię: trzeba przestać, bo będzie coraz gorzej. Widzicie, że Polacy są już gotowi do zajęcia zachodniej Ukrainy – stwierdził.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment