imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Atak Hamasu na Izrael. Stany Zjednoczone wysyłają lotniskowiec

pq55jzzwc6mev67s9ib3i1412nr9yjoa.jpg


Szef Pentagonu Lloyd Austin przekazał, że Stany Zjednoczone skierowały grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald R. Ford do wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Dodatkowym wsparciem będzie też broń i amunicja.

Szef Pentagonu Lloyd Austin przekazał, że Stany Zjednoczone skierowały grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald R. Ford na wschodnią część basenu Morza Śródziemnego. 

Wsparcie Izraela przez USA

Jak podał w oświadczeniu sekretarz obrony USA, będą to też krążownik rakietowy USS Normandy oraz cztery niszczyciele. USA zwiększą też flotę myśliwców F-35, F-15, F-16 i A-10. Dodatkowo Stany Zjednoczone przekażą izraelskiemu wojsku sprzęt wojskowy i amunicję.

 

ZOBACZ: Atak na Izrael. Papież Franciszek: Z niepokojem i smutkiem śledzę to, co się dzieje

 

Dodatkowa pomoc dla izraelskich sił zbrojnych jest w drodze i będzie zwiększana w nadchodzących dniach. Według Austina działania te mają “podkreślić żelazne wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Sił Obronnych Izraela i narodu izraelskiego”. 

Joe Biden zadeklarował pełne wsparcie

Przypomnijmy, że już w dniu ataku Hamasu prezydent Stanów Zjednoczonych zadeklarował pełne wsparcie wobec Izraela. – Stany Zjednoczone jednoznacznie potępiają ten zatrważający atak przeciwko Izraelowi, przeprowadzony przez terrorystów Hamasu z Gazy – przekazał, cytowany przez Reutera. 

 

Przekazał też w przeprowadził telefoniczną rozmowę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i zadeklarował, że – w razie potrzeby – Stany Zjednoczone są gotowe udzielić pomocy. – Jasno wyraziłem w rozmowie z premierem Netanjahu, że jesteśmy gotowi zaoferować wszelkie stosowne środki wsparcia dla rządu i narodu Izraela – oznajmił prezydent. 

 

ZOBACZ: Izrael. Wycieczka z Chełma utknęła w Tel Awiwie. Komentarz dyrektora szkoły

 

Biden zaznaczył też, że Izrael ma prawo do obrony swoich mieszkańców, a terroryzm nigdy nie ma usprawiedliwienia. Wysunął też ostrzeżenie wobec wrogów Izraela. 

 

Liczba ofiar, które zginęły od soboty po stronie Izraela, przekroczyła 700 osób. Izraelskie siły znajdują kolejne ciała w regionie przy granicy ze Strefą Gazy, a bilans stale się powiększa. Ponad dwa tysiące osób jest rannych, a 100 Izraelczyków zostało porwanych. Po stronie Palestyńczyków zginęło co najmniej 413 bojowników. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment