imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Alan White nie żyje. Perkusista należał do rockowej grupy YES

9f4zy6mp5pn74qo355kx3b16z21a88gc.png


O śmierci Alana White’a poinformowała rodzina muzyka, która udostępniła post na Facebooku artysty. “Alan White, nasz ukochany mąż, tata i dziadek, zmarł w wieku 72 lat w swoim domu w Seattle 26 maja 2022 roku, po chorobie” – czytamy.

 

ZOBACZ: Nie żyje Vangelis. Kompozytor miał 79 lat

“Przez całe swoje życie i karierę Alan był: gwiazdą rocka, kumplem z zespołu, dżentelmenem i przyjacielem dla wszystkich, którzy go poznali” – pożegnali White’a jego bliscy: Gigi, Jesse i Cassi.

 

Alan White – życiorys

Alan White urodził się w Pelton w hrabstwie Durham w Anglii 14 czerwca 1949 roku. W wieku sześciu lat rozpoczął lekcje gry na pianinie, zaczął grać na perkusji w wieku dwunastu lat, publicznie występuje od trzynastego roku życia.

W latach 60-tych Alan doskonalił swój kunszt z różnymi zespołami, m.in. The Downbeats, The Gamblers, Billy Fury, Alan Price Big Band.

W 1968 roku Alan dołączył do Ginger Baker’s Airforce, nowej grupy, którą utworzył były perkusista Cream i inni znani muzycy z angielskiej sceny muzycznej, w tym Steve Winwood – były członek zespołu Traffic.

Alan White, John Lennon i George Harrison

W 1969 roku John Lennon zadzwonił do White’a, aby poprosić o dołączenie do Plastic Ono Band. “Alan nauczył się piosenek na tyłach samolotu lecącego do Toronto z Lennonem, Yoko Ono, Erikiem Claptonem i Klausem Voormannem” – wspomina rodzina.

 

ZOBACZ: Andy “Fletch” Fletcher nie żyje. Depeche Mode o śmierci przyjaciela

Alan z Lennonem kontynuował współpracę, nagrywając takie single jak “Instant Karma” i album “Imagine”. Alan grał na perkusji w utworach tytułowych, “Jealous Guy” i “How Do You Sleep at Night”. Współpraca Alana z Lennonem zaowocowała poznaniem George’a Harrisona, który poprosił go o występ na płycie All Things Must Pass, zawierającej singiel “My Sweet Lord”, wydanej w 1970 roku. Następnie Alan współpracował z wieloma artystami dla wytwórni Apple, m.in. z Billym Prestonem, Rosettą Hightower i Doris Troy.

Gwiazdy muzyki żegnają Alana White’a

Alan dołączył do “YES” 27 lipca 1972 roku i mając zaledwie trzy dni na naukę ich muzyki, 30 lipca 1972 roku otworzył amerykańską trasę koncertową przed 15 000 fanów w Dallas w Teksasie. Od tamtej pory Alan był związany z YES, a po odejściu założyciela zespołu, Chrisa Squire’a, w czerwcu 2015 roku, był najdłużej pracującym członkiem zespołu.

 

ZOBACZ: Nie żyje gwiazdor “Chłopców z ferajny”. Ray Liotta miał 67 lat

 

Muzycy z YES pożegnali White’a historią, jak perkusista dołączył do zespołu. “Chris i Jon poprosili mnie, żebym dołączył do zespołu, ponieważ Chris przyszedł zobaczyć, jak gram z Joe Cockerem, i spodobało mu się to, co nagrałem. Grupa zmierzała w tym kierunku, więc zaprosili mnie, żebym z nimi zagrał. Po zaproszeniu mnie powiedzieli: ‘Mamy występ w poniedziałek: czy jesteś w stanie nauczyć się wszystkich piosenek w trzy dni?'” – wspomina grupa rockowa.

 

 

“Alan White był wspaniałym perkusistą, który był istotnym elementem brzmienia ‘Imagine’, ‘Instant Karma’ i wielu innych nagrań” – napisała Yoko Ono.

 

 

aml/luq//Polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment