imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Agnieszka Holland doceniona przez Watykan. Reżyserka Zielonej granicy z nagrodą

eot81mwgeqs6njn8chnhvdwqbohruuid.jpg


– Lubię kontrowersje, bo to zmusza nas wszystkich do myślenia i działania – powiedziała podczas festiwalu Tertio Millenio Agnieszka Holland. Reżyserka “Zielonej Granicy” otrzymała nagrodę specjalną watykańskiego festiwalu filmowego, który powstał z inicjatywy papieża Jana Pawła II.

“Zielona granica” została zaprezentowana na specjalnej i uroczystej projekcji w Filmotece Watykańskiej z udziałem wyższych rangą przedstawicieli duchowieństwa. Później Agnieszka Holland odebrała Nagrodę Specjalną Fuoricampo. 

 

Jak zwracają uwagę włoskie media wyróżnienie przyznawane jest każdego roku dla filmu “poruszającego ludzkie sumienia i otwierającego serca widzów“. Inicjatorem watykańskiego przeglądu kinematograficznego jest Jan Paweł II.
 

Podczas spotkania z widzami w rzymskim kinie “Nuovo Olimpia” Holland przypomniała, że kryzys na granicy polsko-białoruskiej wywołali wspólnie Władimir Putin oraz Alaksnadr Łukaszenka

 

ZOBACZ: Prezydent w Polsat News o filmie “Zielona granica”: Nie mam zamiaru za to płacić

 

– Aby o tym opowiedzieć, postanowiłam zrobić to, co umiem, czyli nakręcić film fabularny (…). Sama byłam emigrantką polityczną, ale to nie ma porównania z sytuacją ludzi, którzy kryją się po lasach – wyznała nagradzana twórczyni.

“Zielona granica” w kampanii wyborczej PiS

Agnieszka Holland została uhonorowana przez trzy festiwale filmów religijnych: Tertio Millennio, Narody i Religie oraz Religion Today. Reżyserka “Zielonej granicy” podziękowała za ostatnie wyróżnienie nie tylko w swoim imieniu, ale także aktywistów niosących pomoc przy granicy. 

 

“Zielona granica” weszła na ekrany kin w połowie września, jednak jeszcze przed emisją stała się elementem kampanii wyborczej. Dzieło nagrodzonej w Wenecji reżyserki atakowali politycy PiS. 

Rządzący twierdzili, że w negatywny sposób pokazuje działania naszych służb wobec obcokrajowców, w tym straży granicznej, w kontekście kryzysu migracyjnego. MSWiA opracowało specjalny spot dla kin studyjnych, które wpisały do repertuaru dzieło Holland.

 

Scenariusz filmu Agnieszka Holland napisała wspólnie z Gabrielą Łazarkiewicz-Sieczko oraz Maciejem Pisukiem. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk. Dzieło zostało nominowane go Europejskich Nagród Filmowych w trzech kategoriach – za reżyserię, scenariusz oraz dla najlepszego filmu. Ceremonię zaplanowano na 9 grudnia w Berlinie.
 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment