imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

27 grudnia. Nowe święto jest wolne od pracy?

000E1VE3WJ1KQ20T-C411.jpg


W 2021 roku dzień 27 grudnia wypada w poniedziałek. Czy będzie wolny od pracy? Takie rozwiązanie z pewnością podobałoby się wielu z nas, ponieważ dawałoby szansę na przedłużenie świątecznego odpoczynku. Nowe święto państwowe wypada bowiem zaraz po świętach Bożego Narodzenia. Czy ustawodawca przewidział taką możliwość?

Niestety musimy was rozczarować. 27 grudnia nie jest dniem wolnym od pracy. Nowa ustawa, która weszła w życie w sobotę 11 grudnia, ustanawia 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jednak w tych przepisach nie ma ani słowa o dodatkowym, nowym dniu wolnym od pracy w pracowniczym kalendarzu.

Zatem 27 grudnia – mimo że jest świętem państwowym – nie jest dniem wolnym od pracy. W poniedziałek 27 grudnia musimy wrócić do zawodowych obowiązków.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu nowego święta we wtorek 23 listopada. Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będzie wypadał 27 grudnia.

“W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej” – głosi preambuła ustawy, w której kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i nowym świętem państwowym.

Nowe święto państwowe upamiętni zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom, który miał miejsce w latach 1918-19. To hołd dla osób, które wyzwoliły Wielkopolskę, dzięki czemu została przyłączona do odrodzonej Rzeczypospolitej.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Ostateczne zwycięstwo przypieczętował dopiero podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.


Source link

Leave a Comment