imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Sylwester, Boże Narodzenie. Obostrzenia na święta. Jakie będą?

000E1T19L8GLL78L-C411.jpg


Obecne zasady opierają się na rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada ono przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów.

Nowe obostrzenia mówią między innymi o nowym limicie osób m.in. restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach. Ma on wynosić 30 proc. obłożenia. Zaszczepieni nie wliczają się do limitu, jeśli przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe.

Rozporządzenie wprowadza także zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

Nowe obostrzenia to też limit 100 osób na “prowadzenie działalności polegającej na prowadzeniu pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej”. Zasada ta ma obowiązywać do 31 stycznia 2022 roku.


Czy rząd planuje zmiany w obowiązujących obostrzeniach przed świętami? Zapytany o to rzecznik rządu Piotr Müller odpowiedział, że modyfikacji przed Bożym Narodzeniem nie będzie.

– W tej chwili takich rozwiązań nie planujemy, do stycznia obowiązują obostrzenia, które są w tej chwili, modyfikacji żadnych nie planujemy – powiedział Müller. – Wczoraj mieliśmy posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego i takich rekomendacji, aby dodatkowe obostrzenia przed świętami wprowadzać, nie było – dodał.

A jakie obostrzenia będą obowiązywać w sylwestra 2021/2022? Rzecznik rządu przyznał, że także 31 grudnia w miejscach użyteczności publicznej będzie obowiązywał limit osób, który obowiązuje dziś, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Nadal nie wiadomo, czy na sylwestra zostaną zmienione obostrzenia dotyczące dyskotek i klubów nocnych. Obecnie są one zamknięte. Jednak Ministerstwo Zdrowia informowało, że zakaz działalności dla tych lokali zostanie cofnięty na sylwestra.

Na razie nie wiadomo jednak, ani czy tak się stanie, ani kiedy przepisy zostaną zmienione.


Source link

Leave a Comment