imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Zmiany w NATO. Misja Baltic Air Policing przeniesiona na Łotwę

37hmo2irrez3pdurkpnzbioo9nw41prx.jpg


Misja NATO Baltic Air Policing będzie częściowo prowadzona z bazy w łotewskim Lielvarde


Siły Sojuszu Północnoatlantyckiego w ramach misji NATO Baltic Air Policing przeniosły się z Estonii do Łotwy. Przez następne dziewięć miesięcy będą patrolować przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem z bazy w Lielvarde.

“Niezapomniany dzień dla Łotwy i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po raz pierwszy NATO Air Policing jest realizowane z bazy lotniczej Lielvarde” – napisał łotewski minister obrony Andris Spruds na portalu X (wcześniej Twitter). Polityk podziękował również sojusznikom za wkład w ochronę przestrzeni powietrznej NATO i obywateli Łotwy.

 

“Przestrzeń powietrzna ma zasadnicze znaczenie dla sojuszniczego odstraszania i obrony. Zdolność do przeprowadzenia misji z wielu lokalizacji wyraźnie pokazuje, że zintegrowana obrona powietrzna i przeciwrakietowa NATO może być zwinna, szybka i wiarygodna w obronie naszej przestrzeni powietrznej” – dodał Spruds.

 

ZOBACZ: Pierwszy statek zatopiony po ataku Huti. Grozi “katastrofą ekologiczną”

 

Misja została przeniesiona na terytorium Łotwy z położonej w sąsiedniej Estonii bazy Amari. Zmiana jest tymczasowa. Zgodnie z planem żołnierze NATO i sojusznicze myśliwce mają stacjonować w Lielvarde przez dziewięć miesięcy

Czym jest NATO Baltic Air Policing?

Celem misji NATO Baltic Air Policing jest patrolowanie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. Zapoczątkowana została w 2004 r., gdy te kraje wstąpiły do sojuszu. Początkowo żołnierze stacjonowali jedynie w Szawlach na Litwie. Po przejęciu Krymu przez Rosję w 2014 r. otwarto bazę w estońskim Amari.

 

ZOBACZ: Petersburg. Dron uderzył w budynek mieszkalny. Kilka osób rannych

 

Misja działa w sposób rotacyjny. Członkowie sojuszu wysyłają swoich żołnierzy na czteromiesięczne turnusy. Na miejscu mają oni zapobiegać naruszaniu przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich, a także udzielać pomocy wojskowym i cywilnym statkom powietrznym w sytuacjach awaryjnych.

 

Od listopada 2023 r. do marca roku bieżącego dowództwo sprawowali Polacy ze zmiany PKW Orlik XII. Teraz misja przeszła w ręce sił niemieckich.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment