Zmiana czasu następuje dwa razy do roku – jesienią oraz wiosną. Choć od kilku lat w Unii Europejskiej trwa dyskusja dotycząca jej zasadności, do tej pory nikt nie podjął działań mających na celu wycofanie jej.
Kiedy zmiana czasu na letni wypada w 2022 roku? W całej Polsce zegarki przestawiamy w obecny weekend, a dokładniej dziś w nocy, z 26 na 27 marca 2022 r. O 2.00 powinniśmy przesunąć wskazówki o pełną godzinę, czyli na 3.00. Oczywiście jest to godzina umowna. Nie musimy wstawać w środku nocy – równie dobrze możemy przestawić zegarek w niedzielę rano, już po przebudzeniu.
Warto również pamiętać, że wiele współczesnych sprzętów elektronicznych, jak zegarki cyfrowe, smartfony czy laptopy jest zaprogramowanych tak, by samodzielnie dostosowywać się do zmiany czasu.
Pierwszy pomysł wprowadzenia dwóch różnych czasów pojawił się jeszcze przed I wojną światową i podobno należał do Benjamina Franklina. Pierwszym krajem, który go urzeczywistnił były natomiast Niemcy.
Pionierska zmiana czasu miała miejsce 30 kwietnia 1916 roku w Niemczech. Niewiele później na podobne działania zdecydowały się Austro-Węgry oraz Anglia.
Dwa lata później czas letni i zimowy został wprowadzony również w Stanach Zjednoczonych. Uzasadnieniem miało być zmniejszenie ilości paliwa wykorzystywanego do produkcji prądu. Początkowo system ten miał obowiązywać jedynie w czasie wojny, okazało się jednak, że został przyjęty na stałe.
Zmiana czasu z zimowego na letni miała spowodować, że fabryki, zakłady przemysłowe i gospodarstwa domowe wykorzystają dodatkową poranną godzinę, gdy jest już jasno, oszczędzając w ten sposób energię elektryczną.
Obecnie czas zmienia się w 79 krajach na świecie, co oznacza, że dwa razy do roku zegarki przestawia ponad miliard osób.
W Polsce pierwsza zmiana czasu nastąpiła w 1919 roku, była ona jednak jednorazowa. Później obowiązywała również w okresie okupacji niemieckiej oraz kilka lat po wojnie. Na stałe decyzję o zmianie czasu z zimowego na letni w naszym kraju podjęto w 1977 r. i od tego momentu odbywa się ona co roku nieprzerwanie, przypadając na ostatni weekend marca.
Chociaż od kilku lat toczy się dyskusja dotycząca zasadności zmiany czasu, a wiele osób wątpi w jej pozytywne skutki ekonomiczne, do tej pory nie zdecydowano się na wycofanie z tego pomysłu.
Co więcej, w ubiegłym roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o zaleceniu Komisji Europejskiej, w myśl którego kraje członkowskie powinny kontynuować obecne regulacje przynajmniej przez najbliższych 5 lat, czyli do 2026 r.
– Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu – tłumaczyła wiceminister Olga Semeniuk.
Czytaj również:
Zmiana czasu z zimowego na letni. Jak się na nią przygotować?
Wiosenne przesilenie. Jak poradzić sobie ze spadkiem nastroju?
Zobacz także: