imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

ZHP dopuszcza nową rotę przysięgi. Druga przyjęta wersja nie zawiera słowa “Bóg”

h1tomkrxixd4n9id7b1o1n1dh1iokdfg.jpg


Harcerka i harcerz podczas składania przyrzeczenia harcerskiego będą mieć możliwość wyboru dwóch rot

Przystępujący do Związku Harcerstwa Polskiego będę mieli możliwość wyboru między już istniejącą rotą a dodatkową, niezawierającą słowa Bóg. Zmiana to wyjście naprzeciw osobom, które poszukują swojej drogi i często nie są gotowe na określenie wyznania – uzasadnia ZHP.

W mijającym tygodniu w Warszawie obradował 42. Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego. Zjazd ZHP jest najwyższą władzą związku, zapadają na nim najważniejsze decyzje – instruktorzy demokratycznie decydują o najważniejszych sprawach organizacji, wyznaczają kierunki, jakimi powinno podążać harcerstwo, wprowadzają zmiany.

 

Zgromadzeni delegaci, przedstawiciele jednostek harcerskich z całej Polski, po długiej dyskusji podjęli decyzję o wprowadzeniu do statutu ZHP alternatywnej roty przyrzeczenia harcerskiego.

Dwie wersje przysięgi 

Harcerka i harcerz podczas składania przyrzeczenia harcerskiego będą mieć możliwość wyboru dwóch rot. Pierwsza wersja brzmi: “Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną Prawu Harcerskiemu”.

 

Druga wersja natomiast to: “Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Polsce, stać na straży harcerskich zasad, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną Prawu Harcerskiemu”.

 

ZOBACZ: Prezydent podziękował harcerzom za pomoc w czasie pandemii. “To był rok próby”

 

Związek wyjaśnia, że ustanowienie wersji zawierającej odniesienie do wyższych wartości i przy jednoczesnym stosowaniu formy niezawierającej słowa “Bóg”, usankcjonuje przystępowanie do ZHP osób, które nie są gotowe na określenie swojego wyznania, ale ciągle go poszukują.

 

“Rozwój duchowy jest bardzo ważnym elementem w pracy wychowawczej ZHP. Chcemy jako organizacja dawać możliwość młodym ludziom szukania swojej drogi, w której wspierają ich instruktorki i instruktorzy” – podkreśla ZHP.

laf/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment