imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Wołodymyr Zełenski: Kreml przekonał już reżim irański

518oecjxttvkad5tvu3p13tk96t9m833.png


Prezydent Ukrainy przemówił do zgromadzonych w formie wideokonferencji.

 

– Chciałbym sprostować pewną niesprawiedliwość. Ten panel nazywa się “Dawid nad Dnieprem” i rozumiem, że w ten sposób chciano okazać szacunek Ukrainie oraz wszystkiemu co robi nasz naród, ale w tym roku determinację okazywano nad brzegami różnych rzek: nad Tamizą, Potomakiem, Wisłą, Tybrem. Teraz wszyscy jesteśmy Dawidami – powiedział prezydent Ukrainy.

Zełenski: Trzeba pokonać Goliata

Podkreślił, że ci rozumiejący, że nie ma alternatywy, wiedzą, że “trzeba pokonać Goliata, który przybył, aby zniszczyć nasze życie”.

 

– Bycie Dawidem oznacza walkę, a my walczymy – to oznacza, że mamy procę, aby wygrać. Jeszcze nie mamy tej procy Dawida z Izraela, ale sądzę, że to tymczasowe – powiedział Zełenski.

 

ZOBACZ: Joe Biden w Polsce. Będzie spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim? Rzecznik MSZ komentuje

 

Dodał, że chciałby podziękować za przekazaną broń. – Jestem wdzięczny wszystkim ofiarowującym swoją procę Ukrainie. Za te czołgi, dzięki którym rosyjski Goliat zaczął przegrywać – podkreślił prezydent.

Zełesnki: Putin zostawił jedną opcję: on albo my

– Byłem obecny na konferencji w Monachium w zeszłym roku i szukałem takiej wspólnej determinacji. Ukraina mówiła światu bardzo jasno, że będziemy walczyć o nas, jeśli Rosja rozpocznie pełnoskalową wojnę i chciałem usłyszeć od całego świata: Ukraino, będziemy z wami. Niestety, usłyszałem to dopiero po tym, jak rosyjskie rakiety uderzyły w nasze miasta, dopiero gdy czołgi najechały nasze miasta i gdy Putin nie zostawił żadnej alternatywy poza: kto wygra – on czy my? – mówił Zełenski.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Andrzej Duda: Polska jest teraz w szczególnym momencie

 

– Odpowiedzieliście już nazwą tego panelu – Goliat nie ma szans, ale – niestety – ma potencjał. Wciąż może zniszczyć wiele istnień ludzkich, dlatego potrzebujemy szybkości naszych porozumień, aby zmniejszyć rosyjski potencjał – stwierdził.

 

Podkreślił że “nie ma alternatywny dla szybkości”. – Opóźnienie było i jest błędem – dodał prezydent.

Zełenski: Czy wiecie, czym Kreml zapłacił za drony?

– Podczas gdy my negocjujemy, jak zwiększyć naszą obronę, Kreml myśli, jak zaatakować Mołdawię. Kiedy dyskutujemy nad dostawą współczesnych samolotów bojowych, Kreml już przekonał reżim irański, a efekty widać na ukraińskim niebie. Czy jesteście pewni, że coś, czym Kreml za nie zapłacił, to sprawiedliwe pieniądze, a może świat będzie się później mierzył ze wzbogaconym reżimem irańskim. Jestem pewny, że nie chcemy takiej sytuacji na Bliskim Wschodzie – powiedział Zełenski.

 

ZOBACZ: Rosja: Policja zatrzymała “czarnoksiężnika z Kamerunu”. “Zamieniał” papier w dolary

 

– Dawid poświęcił tygodnie na omawianie nowych sankcji przeciwko Rosji, a po drugiej stronie zastanawiają się, jak się dostosować do już istniejących sankcji. Rosja czerpie nielegalne profity już po nałożeniu różnych zakazów i ograniczeń. Próbuje korumpować system międzynarodowy. Chce zdestabilizować życie w waszych społeczeństwach, prowadzi kampanię dezinformacji przeciwko waszym narodom, chce doprowadzić do eskalacji, w regionach wrażliwych na takie działania – zauważył prezydent.

Zełenski: Możemy wygrać z Putinami na całym świecie

– Nie chodzi tylko o Ukrainę. Goliat musi przegrać – podkreślił. – Kreml może złamać bezpieczeństwo i pokój wszystkich, których przedstawiciele są obecni w Monachium. Opóźnione decyzje są zasobem dla dyktatury Putina. Im dużej będziemy rozmawiać o rozszerzeniu UE o Ukrainę, tym więcej niepokoju może zasiewać Kreml – zauważył Zełenski.

 

ZOBACZ: Łukaszenka: Polska i Litwa urządzają prowokacje. Decyzje zapadły, odpowiemy

 

– Nie ma alternatywy dla ukraińskiego zwycięstwa, Ukrainy w UE i Ukrainy w NATO – podkreślił prezydent. – Jestem przekonany, że możemy odnieść zwycięstwo nie tylko nad Putinem, ale i wieloma Putinami na całym świecie. To byłby dowód na potęgę jedności – stwierdził prezydent.

 

Na zakończenie Zełenski zauważył że “Dawid nie pokonał Goliata negocjacjami, ale siłą swoich działań”.

msm/ac/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment