imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Ostatki 2023: Kiedy są? Jak się bawić? Ostatnie chwile karnawału

000GM0OJYMAISI3V-C429.jpg


Ostatki znane są pod różnymi nazwami – określa się mianem: zapusty, mięsopusty, śledzik lub po prostu ostatni dzień karnawału.

Jest to dzień, który oficjalnie ma być początkiem Wielkiego Postu. Oznacza to również, że rozpoczyna się oczekiwanie na najważniejsze święto katolickie w roku liturgicznym – Wielkanoc.

Data jest ruchoma i zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc. Jednak zawsze jest to we wtorek poprzedzający Środę Popielcową. W związku z tym, w 2023 roku ostatki wypadają 21 lutego.

Ostatkami najczęściej określa się tylko ostatni dzień karnawału, poprzedzający okres Wielkiego Postu. Jednak zwyczajowo zaczynają się one nieco wcześniej, ponieważ ich początek przypada na tłusty czwartek, a zakończenie na Środę Popielcową. W tym roku tłusty czwartek wypadał 16 lutego.

Ostatki są już ostatnim momentem na zabawę przed rozpoczynającym się Wielkim Postem. Z tej okazji w całym kraju organizuje się ostatkowe bale karnawałowe.

W szczególny sposób świętowało się ten dzień m.in. w Wielkopolsce i w części Kujaw. Tam ostatki nazywano “Podkoziołkiem”. Nazwa ta nawiązuje do figurki kozła, będącej głównym elementem zabawy ostatkowej. Stawiało się ją najczęściej na beczce, przy której ustawiany był talerz na datki. Zapłatę uiszczały panny, które nie zdążyły w czasie karnawału wyjść za mąż. Następnie rozpoczynały się tańce i zabawa.

W Polsce ostatki to czas nasilonych zabaw, jednak polskie bale karnawałowe nie są organizowane na tak dużą skalę, jak w innych krajach. Największym balem karnawałowym jest ten, odbywający się w Rio de Janeiro.

Tam na początku balu wybierany jest król karnawału, a następnie uczestnicy otrzymują klucze do miasta. Pojawia się również pokaz sztucznych ogni. Oprócz tego przez następne 5 dni członkowie szkół brazylijskiej samby rywalizują ze sobą w tańcu. Pozostali uczestnicy zabawy wybierają pełne przepychu kostiumy, które idealnie wpisują się w charakter balu w Rio de Janeiro.

Czytaj również:

Karnawałowe paznokcie to nie tylko brokat i krzykliwe kolory. Sprawdź modne wzory na 2023 r.

Tańce, zabawy i pijaństwo. Oto jak kiedyś świętowano karnawał

Święta nakazane w Polsce w 2023 roku. Kiedy musisz uczestniczyć we mszy?

Zobacz także: 


Source link

Leave a Comment