imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Włochy: Fala upałów i rekordowych temperatur. Wydano ostrzeżenia

d89nks1wvny4j7dqnyki1oijr23nxpep.jpg


Klimatolodzy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) twierdzą, że termometry mogą pokazać 48 stopni Celsjusza na Sycylii i Sardynii. Będą to “potencjalnie najwyższe wartości kiedykolwiek odnotowane w Europie” – podaje CNN.

 

Włoskie władze wydały drugie najwyższe ostrzeżenie przed upałami dla dziewięciu innych miast. Ministerstwo Zdrowia radzi mieszkańcom regularne nawadnianie się, spożywanie lżejszych posiłków i unikanie bezpośredniego światła słonecznego między 11:00 a 18:00.

Upały we Włoszech. Fala gorąca nadeszła nad Alpy

W sobotę na mocy rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia czerwony alert upałowy obowiązuje w Rzymie, Florencji, Bolonii, Perugii, Campobasso, Frosinone, Latinie, Pescarze, Rieti, Viterbo, Cagliari na Sardynii, w Mesynie i Katanii na Sycylii, Bari, Civitavecchia. Temperatury wahają się tam od 36 do prawie 40 stopni.

 

We wszystkich tych miastach istnieje zagrożenie dla zdrowia dla całej populacji, nie tylko dla osób starszych, chorych i dzieci.

 

ZOBACZ: Włochy: Strajk linii lotniczych. Setki lotów odwołanych

 

W Rzymie w poniedziałek i wtorek w cieniu ma być 41-43 stopni Celsjusza, czyli więcej niż zeszłoroczny zanotowany rekord 40,7 stopni Celsjusza. Na południu Włoch 44 stopnie Celsjusza prognozuje się dla Foggi w Apulii, Agrigento na Sycylii i Oristano na Sardynii. W sycylijskich Syrakuzach termometry mają pokazać nawet 45 stopni Celsjusza

 

Fala gorąca nadeszła też nad Alpy. Około 34-35 st. C zanotowano tam między innymi w Bolzano. Także noce w górach są niemal tropikalne.

 

ESA ostrzegła, że fala upałów w Europie dopiero się rozpoczęła – podkreśla CNN. Ekstremalnych warunków pogodowych można spodziewać się także w Polsce, Hiszpanii, Francji i Niemczech.

an/dsk/polsatnews.pl/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment