imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

W których miastach najłatwiej o nieruchomości z najwyższej półki?

1_72.jpg


Poszukujący nieruchomości o najwyższym standardzie mogą liczyć głównie na oferty w dużych ośrodkach miejskich. Według danych Otodom Analytics aż 85% ogłoszeń dotyczących tego segmentu znajduje się bowiem w pięciu miastach: Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu. A ceny najbardziej luksusowych nieruchomości potrafią przekroczyć nawet 100 tys. zł/mkw.

Poszukując ofert nieruchomości, często można natknąć się na określenia „apartament”, „luksusowy” czy „prestiżowy”. Czym właściwie jest jednak segment premium i co go wyróżnia? Raport „Z wyższej półki mieszkania o podwyższonym standardzie i luksusowe” przygotowany przez ThinkCo na podstawie danych Otodom przybliża te kryteria.

Zgodnie z zamieszczoną w nim klasyfikacją jakości, na rynku oprócz „zwykłych” mieszkań znajdziemy dwa rodzaje nieruchomości – o podwyższonym standardzie oraz luksusowe. Pierwsze z nich zapewniają wyższy komfort niż segment popularny, często oferują dodatkowe udogodnienia niespotykane w segmencie popularnym oraz istotnie wyższą jakość wykończeń, a ich cena – zgodnie z wyliczeniami analityków ThinkCo – wynosi co najmniej 130% średniej dla danego miasta.

Natomiast luksusowe apartamenty zapewniają udogodnienia zacierające granice między domem a ekskluzywnym hotelem. Zlokalizowane są w unikalnych lokalizacjach miast, wykończone są w najwyższej jakości materiałami, ich charakterystyczną cechą jest ponadstandardowa wielkość oraz wysokość i rozkład pomieszczeń. Ich nabywcy muszą się z liczyć z kosztem wynoszącym co najmniej 180% średniej dla danej lokalizacji.

Nawet ponad 100 tys. zł/mkw. w Warszawie

W którym mieście poszukujący nieruchomości z najwyższej półki mają największy wybór? Jak można byłoby się spodziewać – w Warszawie. Dane Otodom pokazały, że w stolicy koncentruje się bowiem blisko 30% wszystkich ofert luksusowych i tych o podwyższonym standardzie. Do najbardziej atrakcyjnych dzielnic dla takich inwestycji należą Powiśle i południowa część Śródmieścia oraz centralne obszary miasta z wysokim udziałem zabudowy historycznej takie jak Żoliborz, Mokotów czy Ochota.

Ceny takich nieruchomości znacznie przewyższają średnią warszawską cenę za mkw. W lutym za mkw. lokalu z rynku deweloperskiego w stolicy trzeba było zapłacić ponad 16,5 tys. zł. Najdroższe było Śródmieście ze średnią ceną przekraczającą 25,8 tys. zł/ mkw. Za luksus trzeba jednak dopłacić sporo więcej. W Śródmieściu najbardziej luksusowe mieszkania przekraczają nawet cenę 100 tys. zł/mkw.

Co ciekawe, w niedalekiej Łodzi sytuacja na rynku takich nieruchomości prezentuje się zupełnie inaczej. Jak wynika z raportu w większości miast widoczna jest korelacja pomiędzy wielkością danego ośrodka a odsetkiem mieszkań o wyższym standardzie. Łódź jest wyjątkiem, a do segmentu tego zaliczyć można jedynie 5% całej oferty dostępnej w tym mieście.

„W ostatnim półroczu oferta mieszkań deweloperskich w Łodzi znacznie wzrosła. Łódzki rynek plasuje się w czołówce pod względem liczby nowych wprowadzeń, głównie w segmencie popularnym. Stąd może wynikać niski udział lokali o podwyższonym standardzie i luksusowych w ofercie. Nie bez znaczenia jest także bliskość Warszawy. Stolica pod wieloma względami może być atrakcyjniejsza dla inwestorów, którzy decydują się na budowę luksusowych mieszkań” – podkreśla Karolina Klimaszewska, starsza analityczka Otodom.

Malowniczy widok kosztuje

Na polskiej mapie nieruchomości o najwyższym standardzie mocną pozycję zajmuje Trójmiasto. W Gdańsku i w Gdyni łącznie skupia się 27% wszystkich ofert luksusowych apartamentów dostępnych w 15 analizowanych na potrzeby raportu miastach. Sama 250-tysięczna Gdynia oferuje 17% ogłoszeń mieszkań z najwyższej półki.

„Oprócz wysokiego standardu samego budynku, lokalizacji i udogodnień dla uznania danej inwestycji za luksusową kluczowy jest widok z okna. Dlatego nie dziwi fakt, że w pasie nadmorskim znajdziemy wysoki odsetek takich nieruchomości. To często domy lub mieszkania, które przez właścicieli są traktowane jako mieszkania wakacyjne” – zaznacza Karolina Klimaszewska.

Średnia cena ofertowa za mkw. mieszkania w Trójmieście kształtuje się na poziomie ok. 15,1 tys. zł. Natomiast w segmencie luksusowym często przekracza 45 tys. zł/mkw.

Mniej luksusu na wschodniej ścianie Polski

Na przeciwnym biegunie plasują się miasta ściany wschodniej – Lublin i Białystok. W stolicy województwa lubelskiego luksusowe oferty stanowią zaledwie 0,1% całej dostępnej oferty, a te o podwyższonym standardzie niecałe 3,5%. Podobnie jest w Białymstoku, gdzie takie ogłoszenia dotyczyły łącznie niecałych 4% mieszkań.

„Inwestorzy kierujący swoją ofertę do zamożnych grup odbiorców chętniej wybierają największe aglomeracje miejskie takie Warszawa, Kraków czy Wrocław lub te atrakcyjne turystycznie, z malowniczymi widokami jak Trójmiasto. Warto jednak zauważyć, że segment nieruchomości o podwyższonym standardzie i premium wciąż rozwija się i prawdopodobnie w przyszłości będzie rósł także w innych miastach” – podsumowuje Karolina Klimaszewska.

Więcej informacji w raporcie „Z wyższej półki mieszkania o podwyższonym standardzie i luksusowe”

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce – wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

* wg danych za styczeń 2024 r.

KONTAKT:

Ewa Tęczak

Otodom PR Lead

tel. +48 664 088 220

e-mail: [email protected]

Biuro Prasowe Otodom

Anna Kruszewska

tel. +48 574 786 059

Magdalena Kuzmecka

tel. +48 667 213 591

e-mail: [email protected]

Źródło informacji: Otodom

 


Source link

Leave a Comment