imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

UWOLNIĆ BASIĘ POLESZUK – Dziś pikieta – przyjdź!

a-76

Strona główna &gt Polska &gt UWOLNIĆ BASIĘ POLESZUK – Dziś pikieta – przyjdź! UWOLNIĆ BASIĘ POLESZUK – Dziś pikieta – przyjdź! a303 Polska, Wyróżnione

PIKIETA PROTESTACYJNA! Piątek, 16 listopada 2018 o 15:00 – 16:30 Sąd Rejonowy Warszawska 87, 17-200 Hajnówka

Piszmy do uwięzionej Basi na adres aresztu Ul.Chłopickiego 71 A 04-275 Warszawa. Barbara Maria Poleszuk córka Marka.

AKTUALIZACJA 15.11 – Anna Kołakowska kontynuuje głodówkę w solidarności z Basią Poleszuk. Czuje się dobrze – o czym po długiej rozmowie z panią Anną powiadomiła nas Ewa Stankiewicz. Ewa nie otrzymała pozwolenia na nagranie rozmowy z Basią Poleszuk w areszcie Warszawa Grochów dla TV Republika. Starania o przeprowadzenie rozmowy z aresztowaną – trwają.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=lOZt8J5Li6w?feature=oembed&w=640&h=360]

Anna Kołakowska – działaczka opozycji demokratycznej w stanie wojennym, była gdańska radna PiS – od 9 dni prowadzi protest głodowy w siedzibie Fundacji Łączka w Warszawie w geście solidarności z Basią Poleszuk z Narodowej Hajnówki aresztowaną na 4 miesiące na skutek oskarżenia przez policjanta. „Mój protest jest właśnie gestem solidarności z ewidentnie pokrzywdzoną i niesprawiedliwie potraktowaną przez wymiar sprawiedliwości Basią Poleszuk” . Anna Kołakowska przyjmuje tylko płyny, jej stan jest stabilny, choć po przeprowadzeniu badań w 8 dniu protestu, lekarz sugeruje przerwanie głodówki.

Oto list przesłany do p. Ministra Zbigniewa Ziobry uzasadniający powody podjętego protestu:

Szanowny Panie Ministrze.

Zgodnie z zapowiedzią podjęłam dziś protest głodowy w związku z przetrzymywaniem w więzieniu Barbary Poleszuk, działaczki Narodowej Hajnówki, zaangażowanej w upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych i propagowanie wartości patriotycznych. Jest to moja czwarta głodówka w życiu. Trzy pozostałe odbyłam w latach osiemdziesiątych, w tym jedną w więzieniu. Byłam też uczestnikiem protestu głodowego w Krakowie Beżanowie w obronie więźniów politycznych. Niedługo ja i moja córka także staniemy przed sądem- również za rzekome pobicie funkcjonariuszy policji. Sześciu policjantów oskarża nas o kopanie , wyrywanie tarczy itp. podczas blokady marszu homoseksualistów w 2017 r. Jak było w rzeczywistości widziała cała Polska w telewizji, gdy naszą córkę , stojącą razem ze mną i moim mężem w brutalny sposób aresztowali policjanci. Chociaż są nagrania pokazujące , że z naszej strony nie było absolutnie żadnej agresji, to prokurator postawił nam zarzuty zgodnie z oskarżeniami policjantów. W takiej rzeczywistości musimy żyć, ale nie musimy się z nią godzić i jej poddawać. A co więcej , kiedy zwykli ludzie są krzywdzeni i nie mogą liczyć na sprawiedliwość, pozostaje solidarność z nimi i mój protest jest właśnie gestem solidarności z ewidentnie pokrzywdzoną i niesprawiedliwie potraktowaną przez wymiar sprawiedliwości Basią Poleszuk. Jest upominaniem się o nią, bo gdybym tego nie zrobiła musiałabym uznać, że moje zaangażowanie w walkę z represyjnym systemem komunistycznym było tylko przygodą. A tak nie jest- moja przeszłość i mój życiorys zobowiązują mnie do stanięcia w obronie Basi Poleszuk.

Panie Minstrze . Od dziś do uwolnienia Basi będę piła tylko wodę.

Anna Kołakowska

Barbara Poleszuk to 26-latnia działaczka Narodowej Hajnówki organizatorka Marszów Żołnierzy Wyklętych, o których wielokrotnie informowaliśmy, wskazując na problemy organizatorów z komunizującymi i sprzyjającymi „opcji białoruskiej” władzami miasta. Basia została pozbawiona wolności na 4 miesiące pod zarzutem czynnej napaści na policjanta. Wyrok zapadł przed sądem w Hajnówce. Basia przebywa obecnie w areszcie w Warszawie, gdzie nagle została przewieziona bez poinformowania bliskich i obrońcy. Według niej i jej rodziny to „zemsta za zaangażowanie w działalność narodową”.

Podobnego zdania jest Anna Kołakowska, najmłodsza więźniarka polityczna stanu wojennego. W przeprowadzonej rozmowie Anna Kołakowska szczegółowo uzasadnia swoją decyzję o podjęciu głodówki i opowiada o postawie Basi Poleszuk, która stawiła czoła czerwonemu i antypolskiemu układowi w tym mieście.

12.11 przed Ministerstwem Sprawiedliwości odbył się protest w obronie Basi Poleszuk, wziął w nim udział m.in. brat Basi i Zygmunt Miernik.

Źródło: http://solidarni2010.pl/37826-skandal-uwolinic-basie-poleszuk.html


Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment