imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Ukraina. Mysia gorączka w okopach. Tysiąc gryzoni w jednej ziemiance

fyp9u4dkq8tn4xwvdekv3gh7zdcmtshf.pngTysiąc myszy w ziemiance dla czterech żołnierzy – to warunki, w jakich muszą walczyć ukraińscy żołnierze na froncie. Gryzonie roznoszą choroby i obniżają zdolności bojowe oddziałów. CNN opublikowało rozmowę z żołnierką, która opowiedziała o sytuacji na polu bitwy.

Amerykańska redakcja porównuje sytuację do warunków w okopach I wojny światowej. O szczegółach opowiedziała wojskowa o pseudonimie “Kira”. Jesienią 2023 roku, podczas walk w rejonie Zaporoża, jej oddział został dotknięty “epidemią myszy”.

 

– Wyobraźcie sobie (…), że noc zaczyna się od myszy wpełzającej do waszych spodni lub swetra, obgryzającej opuszki palców, rękę. Jeśli macie szczęście, śpicie dwie lub trzy godziny – mówiła. Jej zdaniem w ziemiance dla przygotowanej dla czterech żołnierzy było około tysiąca myszy.

“Mysia gorączka” na froncie. Choroba wywołuje silne dolegliwości

W grudniu ubiegłego roku ukraiński wywiad informował o “mysiej gorączce”, która dotknęła rosyjskich żołnierzy zgrupowanych w pobliżu Kupiańska. Według komunikatu, choroba wywoływała wymioty i silny ból głowy, a w konsekwencji “znacznie zmniejszała zdolność bojową”.

 

ZOBACZ: Rosja. Ukraina rewanżuje się Kremlowi. Drony zaatakowały skład ropy w Petersburgu

 

Wojskowi zarażali się przez “wdychanie kurzu z (drobinami – red.) mysich odchodów lub przez spożycie mysich odchodów z pożywieniem”. Wówczas wywiad nie wskazał czy sytuacja dotyczy też ukraińskich żołnierzy.

 

W rozmowie z CNN sytuację komentuje jeden z walczących na froncie. – Walka z nimi (gryzoniami – red.) powinna być zorganizowana, a nie opierać się na żołnierzach i ochotnikach, którzy nie mają na nie pomysłu. To jest złe. Przecież to kwestia zdolności bojowej armii. Musimy dbać o naszych żołnierzy – mówił.


jk/wka
/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment