imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Czyste Powietrze. Wstrzymane środki na wymianę kopciuchów. Nie wypłacono setek milionów złotych

dt7k4gmo5xqktyvstcjgcmpwva1ovpjh.jpgWypłaty pieniędzy na wymianę kopciuchów na pompy ciepła są wstrzymane. Minister klimatu i środowiska zapewnia, że na wszystkie zaakceptowane wnioski znajdą się pieniądze. – Potrzebujemy tylko chwili czasu – uściśliła. Według polityków PiS zamieszania można było uniknąć, a szefowa resortu szuka pretekstu, by nie podjąć sugerowanych przez nich kroków.

Wypłaty z programu “Czyste Powietrze” zostały wstrzymane. Nowy rząd obwinia poprzedni, poprzedni natomiast zarzuca obecnemu zaniedbania. Chodzi o możliwość wymiany kopciuchów na pompy ciepła.

 

Suma dotacji, które zostały przyznane, ale nie zostały wypłacone, to 300 milionów złotych. – Kilkanaście tysięcy gospodarstw domowych czeka na wypłaty. Jeżeli kryzys będzie się nadal pogłębiał, to na koniec lutego będziemy mieli zaległości w wypłatach sięgające 700 milionów złotych – mówił Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

 

Minister klimatu i środowiska zapewnia, że program nie jest zagrożony. – Wszystkie wnioski rozpatrzone, będą wypłacone. Potrzebujemy tylko chwili czasu – zaznaczyła na antenie Polsat News Paulina Hennig-Kloska.

 

WIDEO: Wstrzymane wypłaty na program “Czyste Powietrze”

 

 

Zdaniem eksperta ds. energetyki i klimatu z fundacji Instrat, winny zaniedbań jest poprzedni rząd. – Nie potrafił się dogadać z Komisją Europejską w zakresie wykorzystania należnych nam środków z Krajowego Planu Odbudowy – wskazał Michał Hetmański.

PiS: Minister uznała, że lepiej znaleźć jakiś pretekst

Zarzuty odpiera odpowiedzialny za program w rządzie PiS, były wiceminister Ireneusz Zyska. W jego ocenie pieniądze były niezależne od KPO, więc niezagrożone. Natomiast nowa szefowa resortu nie podpisała umowy na finansowanie z alternatywnego programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027).

 

ZOBACZ: Smog nad Polską. RCB wydało ostrzeżenia dla sześciu województw

 

– Pani minister uznała, że lepiej ze szkodą dla obywateli, środowiska, czystego powietrza, znaleźć jakiś pretekst, żeby powiedzieć, że jest to wina PiS-u, aby nie podpisać tej umowy – mówił Zyska, podkreślając, że FEnIKS zapewniłby kontynuację finansowania.


jk/wka
/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment