imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Ukraina i USA podpisały wstępne porozumienie w sprawie wspólnej produkcji broni na Ukrainie

42gwyy448gzxzr6h8va7t6sjjxm1gx6p.jpg


Ukraina i USA podpisały wstępne porozumienie w sprawie wspólnej produkcji broni na Ukrainie

Stany Zjednoczone w porozumieniu z władzami w Kijowie zdecydowały o utworzeniu fabryk i produkcji broni w Ukrainie. Podpisany list intencyjny zawiera współpracę m.in. w zakresie produkcji dronów i systemów przeciwpancernych.

Decyzja ogłoszona została w trakcie konferencji zorganizowanej dla przedstawicieli amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w Departamencie Handlu w Waszyngtonie.

 

List intencyjny podpisany m.in. przez szefa Pentagonu Lloyda Austina zawiera informacje o wspólnych zamiarach koprodukcji i wymiany danych technicznych, produkcji systemów obrony powietrznej, kluczowej amunicji dla prowadzenia działań militarnych oraz utrzymania i napraw sprzętu, który jest wykorzystywany przez Siły Zbrojne Ukrainy.

 

– Musimy pracować nad tym, by umożliwić wymianę pakietów danych technicznych i zaawansowaną produkcję, by pozwolić Ukrainie na wytwarzanie sprzętu bliżej pola walki – tłumaczył Austin.

Nowe możliwości dla amerykańskiej armii

Ukraińskie władze reprezentowane były osobiście przez ministra obrony Rustama Umierowa i szefa gabinetu prezydenta Andrija Jermaka. Przemówienie, w sposób zdalny, wygłosił także prezydent Wołodymyr Zełenski.

 

ZOBACZ: Nie żyje ukraiński polityk oskarżony o zdradę. Wielokrotnie atakował Polskę

 

Jak podkreślił w wystąpieniu szef ukraińskiego resortu obrony, podpisane porozumienie zawiera blisko 20 punktów określających nowe zasady współpracy. Dzięki wdrożeniu ich w życie amerykański sprzęt będzie testowany w warunkach wojennych, co będzie wydatną korzyścią dla obydwu stron.

 

Odbywająca się w Waszyngtonie konferencja była kontynuacją wydarzeń z września, kiedy to w Ukrainie odbyło się podobne spotkanie. W obydwu edycjach udział wzięło ponad 350 firm i instytucji rządowych z USA, Ukrainy i Europy.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment