imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Ukraina. Enerhatom ws. elektrowni Zaporoże: “Ryzyko rozpylania substancji promieniotwórczych”

gev2u5eknwe1nv9oi5676p6ow31px3ab.jpg


Enerhatom ws. elektrowni Zaporoże: “Ryzyko rozpylania substancji promieniotwórczych”

Ostrzał pociskami przeciwlotniczymi zaporoskiej elektrowni jądrowej w zeszłym tygodniu stanowił poważne zagrożenie dla bezpiecznej eksploatacji elektrowni – donosi Ukrinform powołując się na Enerhatom. W komunikacie znalazły się też zapewnienia, że ukraiński personel stacji nadal pracuje i dokłada wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo nuklearne.

“Odnotowuje się, że od godziny 8:00 11 sierpnia 2022 r. elektrownia jądrowa Zaporoże jest zagrożona naruszeniem przepisów dotyczących promieniowania i bezpieczeństwa przeciwpożarowego” przekazał na Telegramie Enerhatom. 

 

Dalej dowiadujemy się, że “w wyniku ostrzału poważnie uszkodzona została stacja azotowo-tlenowa i połączony budynek pomocniczy i nadal istnieje ryzyko wycieku wodoru i rozpylania substancji promieniotwórczych”. Elektrownia zagrożona jest także pożarem. 

 

Ukraiński personel nadal pracuje 

W komunikacie znalazły się też zapewnienia, że ukraiński personel stacji nadal pracuje i dokłada wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo nuklearne i radiacyjne, a także wyeliminować konsekwencje uszkodzeń. Nie zmienia to faktu, że elektrownia jest okupowana przez Rosjan. 

 

ZOBACZ: Zaporoska Elektrownia Jądrowa. Rosjanie grożą wysadzeniem: Albo nasza ziemia, albo pustynia

 

“W związku z tym, że działań najeźdźców nie można przewidzieć, zagrożenie dla fizycznego bezpieczeństwa elektrowni pozostaje. Ukraina wzywa społeczność międzynarodową do podjęcia natychmiastowych działań w celu zmuszenia Rosji do uwolnienia elektrowni i przekazania jej pod kontrolę Ukrainy ze względu na bezpieczeństwo dla całego świata” – podkreślił Enerhatom.

 

Zaporoska Elektrownia Atomowa jest największym tego typu obiektem w Europie. Czwartego marca kontrolę nad nią przejęły rosyjskie wojska, które wkroczyły na jej teren. Unia Europejska potępia działania wojskowe Rosji i wezwała Federację Rosyjską do natychmiastowego przekazania kontroli nad elektrownią Ukrainie.

ap/ sgo/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment