imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Uchwała ws. mediów publicznych. Sejm zdecydował

3zaokv9by3ktwmi2zqkk531134bxpuog.pngSejm przyjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Za zagłosowały 244 osoby, 84 było przeciw, 16 wstrzymało się. Wcześniej projekt w tej sprawie złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 oraz Lewicy.

Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. 

 

Głosowało 344 posłów. Za było 244, przeciw 84, a wstrzymało się 16. 

Sejm przyjął uchwałę koalicji rządzącej 

Projekt uchwały został złożony przez posłów Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 oraz Lewicy. Przedstawicielem wnioskodawców został Bogdan Zdrojewski.

 

ZOBACZ: Zmiany w mediach publicznych. Jest reakcja prezydenta

Autorzy projektu stwierdzili, że stan mediów publicznych jest nieakceptowany przez większość społeczeństwa. W uchwale Sejm wezwał wszystkie organy państwowe do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych.

Treść zakłada również wezwanie Skarbu Państwa do podjęcia “działań naprawczych służących realizacji celów określonych w niniejszej uchwale i zapewnienia należytego funkcjonowania jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej”.

List prezydenta do marszałka Sejmu

Do treści uchwały odniósł się prezydent Andrzej Duda, który skierował w tej sprawie pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. 

 

Prezydent przypomniał w nim, że zgodnie z przepisami, publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechując się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu.

 

Podkreślił, że rola mediów publicznych w demokratycznym państwie jest bardzo istotna, gdyż wpisuje się w realizację wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

 

ZOBACZ: Koalicja 15 Października podjęła działania ws. mediów publicznych. Jest uchwała

 

“Należy wziąć pod uwagę, że społeczna ocena działalności mediów publicznych jest zróżnicowana. Nie kwestionując prawa do wprowadzania zmian w systemie prawnym przez większość parlamentarną, należy podkreślić, że cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania czy obchodzenia konstytucyjnych i ustawowych uregulowań. Wszelkie organy władzy publicznej są obowiązane do działania na podstawie i w granicach prawa” – napisał Andrzej Duda.

 

Zaznaczył, że zapowiadane zmiany dotyczące publicznej radiofonii i telewizji muszą respektować standardy demokratyczne i być przeprowadzone z regułami określonymi w Konstytucji.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment