imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Turcja. Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął z portu w Odessie

1jgwazh7gutcj5u4nqi3313dzv581f7j.png


Pływający pod banderą Sierra Leone statek Razoni ma we wtorek dotrzeć do Stambułu, gdzie zostanie poddany inspekcji, zanim będzie mógł popłynąć dalej – poinformowało tureckie ministerstwo.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. CNN: Pożary trawią ukraińskie zboże. Rosjanie celowo bombardują pola

 

Według danych ONZ Razoni przewozi ponad 26 tys. ton kukurydzy – podała AP.

 

Kukurydza ma trafić do Libanu, który według Banku Światowego boryka się z jednym z największych kryzysów finansowych od ponad 150 lat. W 2020 roku potężna eksplozja w porcie w Beirucie, stolicy kraju, zniszczyła część miasta, w tym silos ze zbożem – przypomina amerykańska agencja.

 

Kiedy wypłyną kolejne statki?

Nie oczekujemy w poniedziałek wyjścia kolejnych statków ze zbożem z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – poinformowało połączone centrum koordynacji, które działa w Turcji, cytowane przez CNN. 

 

Terminy dalszych transportów są wciąż ustalane, a ostateczna decyzja w ich sprawie zapadnie najpewniej dopiero, gdy statek, który wypłynął w poniedziałek z Odessy, przejdzie we wtorek inspekcję w Stambule – podało centrum.

Kułeba: Dzień wytchnienia dla świata

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził zadowolenie z wypłynięcia pierwszego statku z ukraińskim zbożem na mocy tej umowy – przekazał rzecznik Guterresa, Stephane Dujarric.

 

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba ocenił, że nadszedł “dzień wytchnienia dla świata, szczególnie dla naszych przyjaciół na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce”. Zaznaczył przy tym, że Ukraina jest wiarygodnym partnerem i pozostanie nim, o ile “Rosja dotrzyma swojej części umowy”.

 

 

Zadowolenie wyraziła również ambasada USA w Kijowie. “Świat będzie obserwował dalszą implementację tego porozumienia, by wyżywić ludzi w różnych częściach świata milionami ton uwięzionego ukraińskiego zboża” – napisała amerykańska placówka dyplomatyczna na Twitterze.

 

Porozumienie z Turcją i ONZ

Agencja Reutera podkreśla, że Rosja i Ukraina należą do największych eksporterów pszenicy na świecie.

 

W lipcu zawarły one z Turcją i ONZ porozumienie, dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu inwazji Rosji na Ukrainę.

pgo/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment