imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Turcja i Armenia częściowo otworzą granicę po prawie 30 latach

6fyw9n7uyfffrdifddeapu3curw2zmrz.jpg


W ramach procesu normalizacji dwustronnych stosunków władze Turcji i Armenii uzgodniły otwarcie granicy lądowej między obu państwami dla obywateli krajów trzecich – ogłosiło MSZ w Ankarze. Granica jest zamknięta od 1993 roku w związku z konfliktem o Górski Karabach.

Granica ma zostać otwarta dla obcokrajowców, ale obywatele Turcji i Armenii wciąż nie będą mogli jej przekraczać – wynika z komunikatu wydanego po czwartym spotkaniu przedstawicieli Turcji i Armenii ds. procesu normalizacji stosunków dwustronnych, które odbyło się w piątek w Wiedniu.

 

ZOBACZ: Turcja. Powodzie w północno-zachodniej części kraju. Wiele miejscowości odciętych od świata

 

Przedstawiciele uzgodnili również uruchomienie w najbliższym możliwym terminie bezpośrednich lotów towarowych pomiędzy obu krajami. Przedyskutowali też dalsze konkretne kroki, jakie mogą zostać podjęte, by osiągnąć ostateczny cel w postaci pełnej normalizacji stosunków – napisano.

Konflikt trwa od blisko 30 lat

Granica turecko-armeńska została zamknięta w 1993 roku w związku z wojną o Górski Karabach między Armenią a Azerbejdżanem. Armenia pozostaje sojusznikiem Rosji, natomiast Azerbejdżan, etnicznie i językowo zbliżony do Turcji, jest wspierany przez Ankarę. W 2020 roku konflikt rozgorzał ponownie. W wyniku działań wojennych zginęły setki osób, a Azerbejdżan zyskał znaczne zdobycze terytorialne.

 

Normalizację stosunków turecko-armeńskich utrudnia również historia ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej.

arż/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment