imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Tiktokerka zmówiła modlitwę i zjadła wieprzowinę. Dostała wyrok więzienia

sr44phk3p8jdq4kfmh5jj36pyy5h6hd9.jpg


Tiktokerka publikująca filmy pod pseudonimem Lina Mukherjee została skazana na dwa lata więzienia za nagranie, na którym najpierw zmawia modlitwę, a nastepnie je wołowinę. Kobiecie zarzucono “bluźnierstwo” oraz “podżeganie do nienawiści”. – Nie spodziewałam się takiej kary – powiedziała zaskoczona twórczyni.

Lina Lutfiawati, ma 33 lat, pochodzi z Indonezji, ale prowadzi też firmę w Indiach. Dużo podróżuje, a wszystko co zobaczy, szczególnie ulubione potrawy dokumentuje na swoim koncie na Tiktoku, które obserwuje ponad 2 miliony osób. 

 

W marcu opublikowała na platformie wideo, na którym najpierw wypowiada formułkę muzułmańskiej modlitwy, a potem zjada wieprzowinę. Wedle dokumentów kobieta identyfikuje się jako muzułmanka. Dlatego też nagranie dotarło do indonezyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Doniesienie w tej sprawie złożyła inna Indonezyjka, która uznała jej zachowanie za obraźliwe

Surowa kara dla Tiktokerki

Indonezja to największy na świecie kraj z większością muzułmańską, a wieprzowina jest w islamie uważana za “haram”, czyli niedozwoloną. Sąd stwierdził, że internetowa twórczyni “popełniła bluźnierstwo”. Co więcej, została też uznana za winną “podżegania do nienawiści” wobec osób i grup religijnych. 

 

ZOBACZ: Szlaban na strój muzułmanek w szkołach we Francji. Politycy lewicy oburzeni

 

Sąd skazał ją na dwa lata więzienia. Musi zapłacić też grzywnę w wysokości 16 245 dolarów. Jeśli nie zapłaci kary, jej pobyt w więzieniu może zostać przedłużony o trzy miesiące.

“Tego się nie spodziewałam”

Po rozprawie Lina powiedziała reporterom, że jest zaskoczona wyrokiem. – Wiem, że zrobiłam źle, ale nie spodziewałam się takiej kary – powiedziała cytowana przez Reuters Lina w lokalnej stacji informacyjnej MetroTV.

 

Organizacje prawnicze i aktywiści w Indonezji od dawna krytykują przepisy dotyczące “bluźnierstwa”, które ich zdaniem są często nadużywane wobec mniejszości religijnych.

 

ZOBACZ: “Policja obyczajowa” w Chinach. Rząd planuje ograniczyć wolność ubioru

 

W 2017 r. były gubernator Dżakarty Basuki Tjahaja Purnama, znany również jako Ahok, został skazany na prawie dwa lata więzienia za uwagi, które miały obrażać islam. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment