imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Thiomargarita magnifica. Naukowcy odkryli “Mount Everest” wśród bakterii

000FNRF7NHFPBGDG-C429.jpg


Naukowcy cytowani w czwartek przez agencję Reutera podkreślili, że bakteria o nazwie Thiomargarita magnifica jest godna uwagi nie tylko ze względu na swój rozmiar – kolosalny jak na organizm jednokomórkowy o długości do około 2 cm – ale także dlatego, że jej wewnętrzna architektura jest całkowicie niepodobna do innych znanych nauce bakterii.

Jej DNA nie unosi się swobodnie wewnątrz komórki, jak ma to miejsce w przypadku większości bakterii, ale jest zawarte w licznych małych woreczkach związanych z błoną. 

– Jest tysiące razy większa niż bakterie o normalnych rozmiarach. Odkrycie tej bakterii jest jak spotkanie z człowiekiem tak wysokim jak Mount Everest – powiedział biolog morski Jean-Marie Volland z Instytutu Genomu i Laboratorium Badawczego Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. 

Bakterię znaleziono w kilku miejscach na Gwadelupie, francuskim archipelagu na Karaibach. Po raz pierwszy została zauważona na bagnie, w bogatej w siarkę wodzie morskiej przez mikrobiologa z Université des Antilles Oliviera Grosa.

– W 2009 roku znalazłem długie, białe włókna przyczepione do zatopionego liścia drzewa namorzynowego. Przywiozłem je z powrotem do laboratorium, aby je przeanalizować – powiedział.

Standardowy gatunek bakterii ma długość 1-5 mikrometrów. Gatunek ten ma z kolei średnio 10 tys. mikrometrów (1 cm) długości, a niektóre Thiomargarita magnifica są dwa razy dłuższe.

– Jest o rzędy wielkości większe niż to, co uważaliśmy za maksymalny możliwy rozmiar pojedynczej bakterii – powiedział Volland. – Są mniej więcej tego samego rozmiaru i kształtu co rzęsy – dodał.

Największa znana do tej pory bakteria miała maksymalną długość ok. 750 mikrometrów.

Thiomargarita magnifica nie jest jednak największym znanym organizmem jednokomórkowym. Tytuł ten należy do wodnego glona Caulerpa taxifolia, osiągającego 15-30 cm długości.
Source link

Leave a Comment