imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Mateusz Morawiecki: Rosja chce zgotować Europie na sezon grzewczy bardzo poważny kryzys energetyczny

ax2awggqgqr6qa1sy46bjncxm47bp1qj.jpg


Rosja chce zgotować Europie na sezon grzewczy bardzo poważny kryzys energetyczny – mówił w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. -Na szczycie UE poruszony będzie też temat ubóstwa energetycznego, walka Kremla z Europą rozgrywa się również na tym poziomie, Kreml chce przycisnąć społeczeństwa europejskie, aby osłabło wsparcie dla Ukrainy – dodał.

Na briefingu przed drugim dniem unijnego szczytu premier Mateusz Morawiecki podniósł temat szantażu energetycznego Rosji wobec Europy. – Rosja chce zgotować Europie, zwłaszcza na jesień, na zimę, na sezon grzewczy, bardzo poważny kryzys energetyczny – powiedział.

 

Podkreślił, że “lepiej jest zapobiegać niż leczyć”. – Lepiej dzisiaj już myśleć o mechanizmach, także ogólnoeuropejskich mechanizmach, które pozwolą zapobiec temu szantażowi gazowemu, szantażowi energetycznemu ze strony Rosji, dlatego będziemy dzisiaj podnosić te kwestie – zarówno związane z ponownym uruchamianiem energetyki węglowej – dodał.

 

ZOBACZ: Ceny paliwa w Polsce. Urszula Cieślak: Początek wakacji przyniesie lekki spadek cen

 

Morawiecki wymienił Niemcy, Austrię i Holandię jako kraje, które na zasadzie planów awaryjnych wracają do energetyki węglowej. – My utrzymaliśmy naszą energetykę węglową, chcemy zwiększyć wydobycie węgla krajowego – jest to konieczne z perspektywy zabezpieczenia na zimę, na jesień – powiedział.

Mateusz Morawiecki: Putin chce przycisnąć

Premier powiedział, że tematem rozmów będzie także kwestia ubóstwa energetycznego, bo “walka Putina, walka Kremla z Europą rozgrywa się również na tym poziomie”.

 

– (Putin) chce przycisnąć, Rosjanie chcą przycisnąć społeczeństwa europejskie, aby osłabło wsparcie dla Ukrainy, aby opinia publiczna odwróciła się, zamknęła oczy na zbrodnie wojenne na Ukrainie, na to co dzieje się za naszą wschodnią granicą – mówił szef rządu.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Brytyjczyk Aiden Aslin skazany na śmierć. “Powiedzieli mu, że czas ucieka”

 

Podkreślił, że Polska cały czas starać się utrzymywać opinię publiczną na Zachodzie w stanie podwyższonej świadomości. – Jest to bardzo ważne, ponieważ opinia publiczna na Zachodzie jest naszym sojusznikiem w walce o wolną, suwerenną Ukrainę – powiedział Morawiecki.

 

– Wszystkie nasze działania, które kierujemy wobec Rosji mają na celu przerwanie tej spirali wojennej, zniszczenie machiny wojennej. I dziś rozmawiamy przede wszystkim z jednej strony o skutecznym egzekwowaniu wszystkich sześciu pakietów (sankcji), ponieważ pojawiają się tutaj problemy. A także o różnych nowych rozwiązaniach, o których pewnie będziemy w najbliższych tygodniach rozmawiać i na nich będziemy się koncentrować – powiedział premier. 

an/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment