imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Szwecja: Parlament zgodził się na wejście do NATO. Przeważająca większość głosów “za”

zost-maxi.jpg


Szwedzki parlament Riksdag zatwierdził w środę przystąpienie kraju do NATO. “Za” opowiedziała się większość osób – 269. Przeciw zagłosowało 37 deputowanych. Decyzję poprzedziła sześciogodzinna debata w parlamencie. Zanim Szwecja stanie się członkiem Sojuszu, jej wniosek muszą ratyfikować Turcja i Węgry, które stawiają opory.

Przeciw obecności Szwecji w NATO były dwa z ośmiu ugrupowań mających swoich deputowanych: Partia Lewicy oraz Partia Ochrony Środowiska – Zieloni.

 

– Członkostwo Szwecji w Seojuszu to historyczne wydarzenie, które będzie miało ważne konsekwencje polityczne w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Wejdziemy w skład obronnego sojuszu, z wiążącymi gwarancjami obronnymi i wspólnym planowaniem – przekonywał przed głosowaniem minister obrony Pål Jonson, cytowany przez “Aftonbladet”.

 

ZOBACZ: Finlandia coraz bliżej NATO. Turcja daje zielone światło

 

Jak dodawał polityk, udzielenie zielonego światła dla członkostwa w NATO “przyczyni się do zwiększenia stabilności i bezpieczeństwa” w regionie Europy, w którym leży Szwecja.

Szwecja i Finlandia dołączają do NATO. Skutek napaści Rosji na Ukrainę

Szwecja postanowiła dołączyć do NATO w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej w lutym zeszłego roku. Przedtem pozostawała neutralna pod względem wojskowym, podobnie jak sąsiadująca z nią Finlandia.

 

Władze w Helsinkach, podobnie jak Sztokholm, także postanowiły wzmocnić Sojusz. Wnioski akcesyjne wysłały w maju.

 

ZOBACZ: Prof. Daniel Boćkowski o zatrzymaniu rosyjskich szpiegów: Mogli próbować dokonać sabotażu

 

Ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego fiński parlament przyjął “przytłaczającą większością głosów” trzy tygodnie temu – 1 marca. Tym samym zdecydował o dołączeniu Finlandii do NATO, nie czekając na brakujące ratyfikacje Turcji i Węgier.

 

Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne obu krajów nordyckich na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej na początku lipca.

wka/Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment