imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Szwecja. Koniec piątkowych szkolnych strajków klimatycznych. Greta Thunberg ukończyła liceum

na7b73kacx9voqquip1d73bxgqqztpbx.jpg


W piątek Greta Thunberg ogłosiła, że kończy szkołę, dlatego organizuje ostatni szkolny strajk klimatyczny.  

“251. Tydzień strajku szkolnego. Dziś kończę szkolę, co oznacza, że nie będę już mogła strajkować w szkole dla klimatu – poinformowała 20-latka na swoim Twitterze. 

 

Dziewczyna zapewniła, że będzie kontynuować swoje działania na rzecz klimatu, bo jak napisała, “walka dopiero się zaczęła“. Thunberg poinformowała, że wciąż zamierza protestować przed parlamentem w piątki, tylko formalnie nie będzie się to nazywać “strajkiem szkolnym”.

Szkolny strajk klimatyczny Grety Thunberg

Szkolny strajk klimatyczny rozpoczął się w 2018 roku i odbywał się w każdy piątek. Po skończonych lekcjach do Thunberg dołączały inne dzieci.  

 

ZOBACZ: Oslo. Greta Thunberg nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Zgłoszono także Rosjan

“Kiedy zaczynałam strajkować w 2018 roku, nigdy nie spodziewałem się, że do czegoś takiego dojdzie. Po codziennym strajku przez trzy tygodnie, byliśmy małą grupą dzieci, które postanowiły kontynuować to w każdy piątek. I tak się stało, i tak powstało Fridays For Future” – napisała dziewczyna.  

Strajki klimatyczne globalnym zjawiskiem 

Piątkowe strajki odbywały się przed szwedzkim parlamentem. W 2019 roku do przedsięwzięcia przyłączyło się wiele osób, a ruch stał się globalny. Miliony ludzi ze szkół strajkowały w obronie klimatu, zalały ulice w ponad 180 krajach. Jednak pandemia wymusiła zaprzestanie działań, a po powrocie ruch nigdy nie odzyskał swojej pierwotnej siły.  
 

ZOBACZ: Niemcy. Greta Thunberg zatrzymana przez policję

Greta apelowała, że zmiany klimatyczne to poważana sprawa, a ludzkie działania wciąż destabilizują biosferę.  

“W wielu częściach świata nawet przyspieszamy ten proces. Zapewne wielu z nas, absolwentów, zastanawia się teraz, w jaką przyszłość wkraczamy, mimo że to nie my spowodowaliśmy ten kryzys” – napisała Greta. 

 

 

Dziewczyna wraz z siostrą i rodzicami prowadzi w Sztokholmie fundację imienia Grety Thunberg.

 

W 2023 roku aktywistka została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.  

kar/pgo/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment