imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Sosna, jodła czy świerk: jaka choinka do domu na święta Bożego Narodzenia?

000DYXG4X76AWR4B-C411.jpg


Do tegorocznych świąt Bożego Narodzenia zostało coraz mniej czasu. Wigilia 2021 zbliża się wielkimi krokami, więc jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie wybierz choinkę, która jest przecież jednym z najważniejszych symboli świątGdzie i jaką choinkę kupić na Boże Narodzenie? 

Drzewko świąteczne dostaniesz zarówno w leśnictwie, jak i w każdym większym sklepie. Stoiska z żywymi świerkami, jodłami czy sosnami pojawiają się teraz masowo przed hipermarketami. Jeśli nie wiesz jeszcze, jaką choinkę wybrać, koniecznie dowiedz się jak najwięcej o rodzajach świątecznych drzewek iglastych. 

Jakie są wady i zalety każdego z trzech gatunków choinek i jak musisz o nie dbać, aby nie gubiły igieł i dłużej postały w domu? 

W Polsce choinka ozdabiana na święta Bożego Narodzenia stała się popularna dopiero na przełomie XIX i XX wieku za sprawą niemieckich kolonistów, którzy rozpowszechnili u nas ten zwyczaj. Jednak jej historia sięga znacznie wcześniej. 

Pierwsze wzmianki na temat świątecznych drzewek można odnaleźć już w XV-wiecznych źródłach, a konkretniej w kazaniach kościelnych. W domach mieszkańców Alzacji pojawiały się wtedy drzewa iglaste, które ozdabiano m.in. wypiekami i owocami. 

Choinka na Boże Narodzenie to zatem bardzo stary zwyczaj. Niektórzy twierdzą nawet, że pochodzi jeszcze z czasów antycznych, ponieważ w starożytnym Rzymie często ozdabiano drzewa liściaste, na przykład bluszczem. W ten sposób okazywano szacunek bogowi urodzaju. 

Co ciekawe, dawni Słowianie również mieli podobną tradycję na długo przed tym, zanim jeszcze w naszym kraju spopularyzowano choinki. W kącie izby nasi przodkowie stawiali skoszony na żniwach snop pszenicy i owsa albo żyta, który ozdabiano podobnie jak dzisiejszą choinkę, aby zapewnił im urodzaj i szczęście w nowym roku oraz chronił przed złymi mocami. 

Historię choinek możemy więc interpretować różnorako, w zależności od tego, czy ograniczymy się jedynie do ozdabiania drzewek iglastych, czy też spojrzymy na temat nieco szerzej. 

Niezależnie od tego, czy jako drzewko bożonarodzeniowe wybieramy świerk, jodłę czy sosnę, choinka świąteczna symbolizuje odrodzenie, a zielony kolor iglastego drzewka jest oznaką nadziei i harmonii. 

Świerk oznacza długowieczność, świadomość siebie i rozwój. Jodła, której kształt może kojarzyć się z Trójcą Świętą, odstrasza złe moce. Sosna ma natomiast oznaczać zwycięstwo życia nad ciemnością i przyciągać do nas dobrobyt. 

Pierwszą z trzech najpopularniejszych choinek świątecznych jest świerk, który dzielimy na świerk pospolity oraz świerk kłujący. Ten drugi ma ostrzejsze igły i wyjątkowy – srebrzysto-niebieski kolor. 

Dlaczego warto wybrać świerk jako drzewko na Boże Narodzenie? Ponieważ można go kupić w przystępnej cenie. Jest również bardzo symetryczny i pachnie lasem, więc pięknie prezentuje się w domu. 

Niestety największą wadą świerków jest ich trwałość. Szybko gubią igły, przez co tracą swój urok i jest przy nich sporo sprzątania. To nie najlepszy wybór dla leniuchów i… alergików, ponieważ świerk ma dość intensywny zapach, który nie każdemu odpowiada. 

Dla tych, którzy marzą o typowym świątecznym drzewku w rozsądnej cenie, świerk będzie dobrym wyborem. 

Jodła jest droższa od świerku, więc nie każdy może sobie na nią pozwolić, jednak dla wielu osób to idealna świąteczna choinka. Dlaczego warto wybrać właśnie ten gatunek drzewka na Boże Narodzenie? 

Jodła, zwłaszcza kaukaska, cieszy oko na dłużej. Jest trwała, nie pachnie i nie gubi igieł. Zastygają one na choince, a nie odpadają z drzewka tak jak w przypadku świerków. Ta choinka spokojnie wytrzyma w dobrym stanie do stycznia. 

Największą wadą jodły są jej cena oraz brak intensywnego, typowo świątecznego zapachu. Jednak dla alergików oraz tych, którzy chcą zachować magię świąt na dłużej – jodła kaukaska jest idealnym drzewkiem bożonarodzeniowym. 

Sosna nie jest najchętniej wybieraną choinką, ponieważ jej kształt nie jest perfekcyjnie symetryczny, a igły dość rzadkie. Jej największe wady to wygląd i to, że można się pokłuć igiełkami podczas ozdabiania jej gałązek. Nie należy  jednak jej skreślać jako świątecznego drzewka, ponieważ pachnie lasem i utrzyma ciężkie świąteczne ozdoby. 

Sosna to najlepsza opcja dla tych, którzy marzą o oryginalnie wyglądającym, pięknie pachnącym drzewku bożonarodzeniowym, ale nie chcą wydawać na nie fortuny. 

Oczywiste jest to, że jodła kaukaska postoi w domu dłużej niż świerk. Nie mamy wpływu na predyspozycje gatunkowe poszczególnych drzew iglastych, jednak to, jak dbamy o choinkę, również może przełożyć się na jej trwałość i wygląd. 

Jeżeli chcemy wykorzystać jeszcze drzewko po Bożym Narodzeniu, wybierzmy choinkę w doniczce, którą po świętach możemy przesadzić do ogrodu. 

Niezależnie jednak od tego, czy decydujemy się na takie rozwiązanie, czy nie, dbajmy o naszą choinkę. 

Nie używajmy zbyt dużej ilości sztucznego śniegu i nie stawiajmy drzewka bożonarodzeniowego obok kaloryfera, ponieważ żywa choinka nie lubi zbyt wysokiej temperatury. 

Aby świerk, sosna i jodła były piękne na dłużej, stosujmy odżywki, dzięki którym zachowają dobrą kondycję i dłużej będą zachwycać wyglądem.

Czytaj również: 

Jaką choinkę kupić na Boże Narodzenie: drzewka świąteczne, pielęgnacja, modne ozdoby

Jaką choinkę kupić na Boże Narodzenie: Te trendy już są hitem

Jaką choinkę kupić na Boże Narodzenie: Choinka Julii Wieniawy

Zobacz także: 


Source link

Leave a Comment