imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Słowa ministra obrony Danii budzą niepokój. Chodzi o Rosję

up1zgqaodi5ii2i8eiuhk3wg5iz84zde.jpg


Prezydent Rosji Władimir Putin, zdj. ilustracyjne


– Rosja może zaatakować któryś z krajów NATO w ciągu 3-5 lat – oświadczył w piątek minister obrony Danii Troels Lund Poulsen w dzienniku “Jyllands-Posten”. Urzędnik powołując się na dane wywiadowcze zaznaczył, że w związku z zagrożeniem Dania powinna przyspieszyć inwestycje wojskowe.

Poulsen zaznaczył w wywiadzie, że “zdolność Rosji do produkcji sprzętu wojskowego ogromnie wzrosła“.

 

To z kolei może oznaczać, że Moskwa w ciągu 3-5 najbliższych lat będzie gotowa do uderzenia na któryś z krajów NATO i w ten sposób “przetestuje artykuł 5. i solidarność Traktatu Północnoatlantyckiego”. 

 

Nie zawierała tego ocena NATO z 2023 r. To nowa wiedza, która teraz wysuwa się na plan pierwszy” – oznajmił. 

 

ZOBACZ: Dziwny szczegół podczas wywiadu Putina. Wszystko się nagrało

 

Duński minister stwierdził też, że jego ojczyzna nie jest bezpośrednio zagrożona agresją, ale państwa NATO mogą stać się celem ataków hybrydowych, żeby zdestabilizować jednego z członków sojuszu. 

Obawy w Sztokholmie i Berlinie 

Obawy płynące z Kopenhagi nie są pierwszymi. W ostatnich tygodniach w podobnym tonie wypowiadał się minister obrony Niemiec Boris Pistorius, który stwierdził, że NATO powinno przygotować się na atak Federacji Rosyjskiej w ciągu 5-8 lat. 

 

“Rosja potencjalnie ma taką wolę. Teraz może również być w stanie uzyskać potencjał militarny, wcześniej niż sądzono. Są powody do autentycznego niepokoju” – powiedział Pistorius.

 

ZOBACZ: Wywiad z prezydentem Putinem. Oświadczenie MSZ w sprawie 10 kłamstw

 

Zaś na początku stycznia podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu i obronności premier Szwecji oraz ministrowie obrony i obrony cywilnej zaapelowali do społeczeństwa o przygotowanie się na wypadek ataku Rosji. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment