imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Simona Halep zdyskwalifikowana. Chodzi o doping

28zkngd7mzbs1hvndrqzgadtkbb6bgfs.jpg


Zdaniem Sportowego Sądu Arbitrażowego, Simona Halep dopuściła się umyślnego złamania zasad antydopingowych. Tenisistka otrzymała pozytywny wynik testu na użycie roxadustatu, kiedy była badana po turnieju US Open w 2022 r. Substancja stosowana jest jako lek na anemię, do stymulacji produkcji czerwonych krwinek.

 

Dodatkowo Simona Halep została uznana winną stosowania nieokreślonej zakazanej substancji w 2022 r. po tym, jak wykryto nieprawidłowości w jej paszporcie biologicznym.

 

ZOBACZ: Wystartowała w biegu na 100 metrów, skończyła 10 sekund za rywalkami. W tle oskarżenia o nepotyzm

 

Sąd Arbitrażowy wziął pod uwagę tłumaczenie tenisistki, że przyjęła zanieczyszczony suplement, jednak uznał, że jej argumenty nie wyjaśniają obecności roxadustatu w jej moczu.

 

Halep była tymczasowo zwieszona od października 2022 r. to znaczy, że na korty będzie mogła wrócić w październiku 2026 roku. Będzie miała wtedy 35 lat.

Ostatnie trzy lata to najtrudniejszy mecz w życiu

Tenisistka zapowiedziała, że będzie apelowała od decyzji Sądu Arbitrażowego.

 

– Ostatnie trzy lata były najtrudniejszym meczem w moim życiu i niestety trwa on nadal. Poświęciłam życie pięknej grze jaką jest tenis – powiedziała Halep.

 

– Biorę na poważnie zasady rządzące naszym sportem i jestem dumna z tego, że nigdy świadomie lub umyślnie nie przyjęłam żadnej nielegalnej substancji – dodała.

 

Tenisistka tłumaczyła, że zgodnie z radą jej zespołu przed sezonem w 2022 r. zmieniła suplementy, ale żaden z nich nie był zakazany.

 

Zawodniczka przyznała jednak, że jeden z nich był zanieczyszczony roksadustatem, za co zamierza pociągnąć jego producenta do odpowiedzialności.

 

Po pierwszym pozytywnym wyniku testu byłam sprawdzana prawie co tydzień, aż do początku 2023 r. i wszystkie kolejne testy wyszły negatywne – wskazała Simona Halep.

Najsławniejsza zdyskwalifikowana tenisistka od czasu Szarapowej

W 2018 roku Simona Halep wygrała French Open, a rok później Wimbledon. Jak podaje BBC Rumunka jest najbardziej utytułowaną tenisistką, która otrzymała pozytywny wynik antydopingowego od 2016 r. Wtedy na dopingu wpadła Maria Szarapowa. Rosjanka zażywała meldonium.

 

Halep wygrała w singlu 24 turnieje WTA tour, a na kortach zarobiła 40,2 mln dolarów. W latach 2017 i 2018 zajmowała pierwsze miejsce rankingu światowym.

Polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment