imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Rolnik przesunął granicę. “Belgia stała się większa, a Francja mniejsza”

000BYGR1V9NIKE8X-C411.jpg


“Powiększył” Belgię, “zmniejszył” Francję, a wszystko przez to, że kamień graniczny przeszkadzał mu w pracach rolniczych. To “przesunięcie” granicy wywołało rozbawienie w obu krajach, jednak kamień musi wrócić na swoje miejsce. W przeciwnym wypadku zwołana będzie komisja, która nie zbierała się od… 1930 roku.

Do zabawnej sytuacji, którą opisuje BBC, doszło w pobliżu belgijskiej wioski Erquelinnes. Kamień, który wyznacza granice między Belgią a Francją, najwyraźniej przeszkadzał rolnikowi w pracach polowych i postanowił go przenieść.

“Przesunięcie” granicy o 2,29 metra w głąb Francji przypadkiem zauważył miłośnik lokalnej historii. 

Incydent nie wywołał jednak międzynarodowego spięcia, a uśmiech na twarzy lokalnych włodarzy.

– Sprawił, że Belgia stała się większa, a Francja mniejsza – powiedział francuskiej telewizji TF1 David Lavaux, burmistrz belgijskiej wioski Erquelinnes. Wskazał, że tego rodzaju incydenty potrafią spowodować spore zamieszanie między prywatnymi właścicielami ziemi, nie mówiąc już o sąsiednich krajach.

Granica między Francją a obecną Belgią rozciąga się na 620 km. Przesunięty przez rolnika kamień pochodzi z 1819 roku, kiedy to po raz pierwszy wytyczono granicę.

Lokalne władze belgijskie planują skontaktować się z rolnikiem i poprosić go o zwrócenie kamienia w jego pierwotne miejsce. Gdyby tak się nie stało, sprawa mogłaby trafić do belgijskiego ministerstwa spraw zagranicznych, które musiałoby zwołać nieaktywną od 1930 roku francusko-belgijską komisję graniczną. Lavaux dodał, że rolnik może usłyszeć zarzuty, jeśli nie zastosuje się do poleceń władz. – Jeśli okaże dobrą wolę, nie będzie miał problemu, rozwiążemy tę sprawę polubownie – powiedział.

– Powinniśmy być w stanie uniknąć nowej wojny granicznej – powiedział rozbawiony burmistrz sąsiedniej francuskiej wioski Aurélie Welonek dla “La Voix du Nord”.


Source link

Leave a Comment