imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

RIA Nowosti: Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka omówili sytuację na Białorusi

0007TYNNOQQF0NDV-C411.jpg


Prezydenci Rosji i Białorusi Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka omówili “sytuację na Białorusi i wokół niej”. Przywódcy rozmawiali telefonicznie – podała w sobotę (15 sierpnia) rosyjska agencja RIA Nowosti. RIA powołuje się na białoruską państwową agencję BiełTA.

Media w Rosji nie podały szczegółów rozmowy prezydentów. Również BiełTA, która powołuje się na służby prasowe Łukaszenki, nie przekazała konkretów.

Wcześniej w sobotę Łukaszenka powiedział, że ma zamiar skontaktować się z Putinem ze względu na zagrożenie “nie tylko dla Białorusi”.

– Trzeba się skontaktować z Putinem, prezydentem Rosji, abym mógł z nim teraz porozmawiać, dlatego, że to już jest zagrożenie nie tylko dla Białorusi (…) Dzisiaj ochrona Białorusi to nie mniej, niż ochrona całej naszej przestrzeni, Państwa Związkowego (Białorusi i Rosji – przyp. red.), i przykład dla innych. Jeśli Białorusini nie wytrzymają, to ta fala potoczy się tam – mówił Łukaszenka.

Białoruski przywódca oświadczył także, że władze w Mińsku czytały “poradniki kolorowych rewolucji” i widzą, co się dzieje”. W kraju widoczne są “elementy ingerencji z zewnątrz”. – Ludzie w większości nie rozumieją, że są sterowani – przekonywał.

Zapewnił, że władze “dobrze widzą” to, co dzieje się pod powierzchnią i nie należy ich usypiać “pokojowymi akcjami i demonstracjami”.

Łukaszenka dementował także doniesienia o swej śmierci i chorobie, o tym, że uciekł z kraju i że ma dom w Moskwie.

W dniach po wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia i wybuchu tam protestów powyborczych nie podawano oficjalnych informacji o jakichkolwiek rozmowach Putina i Łukaszenki. Przy czym, gospodarz Kremla jako jeden z pierwszych przywódców złożył przywódcy Białorusi gratulacje z powodu wygranej.

Z Moskwy Anna Wróbel 


Source link

Leave a Comment