imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Reżim Łukaszenki będzie ścigał nieżyjących żołnierzy Armii Krajowej. “Ludobójstwo Białorusinów”

6kz4nnybi4jfjssk8dhdzy3embqmxybd.jpg


Jak informuje białoruski portal “Zerkało” według znowelizowanych przepisów funkcjonariusze organów ścigania będą mogli otwierać sprawy karne wobec osób, których przestępstwa, nie ulegają przedawnieniu.

 

Mowa jest między innymi o przygotowaniu lub prowadzeniu wojny agresywnej, terroryzmie, ludobójstwie, ekobójstwie czy też naruszeniu praw i zwyczajów wojennych (zbrodnie wojenne – red.).

 

Co więcej, krewni osób poszkodowanych będą mogli, po złożeniu wniosku, uczestniczyć w procesie i starać się o odszkodowania za wyrządzone krzywdy.

Procesy żołnierzy Armii Krajowej

Zdaniem białoruskich opozycjonistów, wchodzące w życie przepisy zostaną wykorzystane do wszczęcia spraw, w których oskarżonymi będą m.in. żołnierze polskiego podziemia z czasów II wojny światowej.

 

Reżim w Mińsku, w ten sposób, będzie starał się budować narrację historyczną, która zgadza się z obecnym przekazem propagandowym, w którym suwerenność Białorusi jest zagrożona przez Polskę.

 

Podobne próby podejmowane były już wcześniej. W 2021 roku Prokurator Generalny Białorusi Andrij Szwed poinformował, że w momencie wejścia w życie tego typu przepisów, rozpoczną się postępowanie karne w sprawie “ludobójstwa ludności białoruskiej” w czasie II wojny światowej.

 

– Ustaliliśmy, że są jeszcze żyjący nazistowscy zbrodniarze wojenni, którzy byli na listach i byli członkami zbrodniczych batalionów. Chodzi tu przede wszystkim o litewskie bataliony SS i polską Armię Krajową – zapowiedział.

 

ZOBACZ: Kreml oburzony na Alaksandra Łukaszenkę. Kłamał w sprawie Krymu

 

Stanowisko Prokuratora Generalnego Białorusi wywołało ogromne oburzenie wśród środowisk kombatanckich w Polsce. Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wydało w tej sprawie oświadczenie.

 

“Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wyraża stanowczy protest przeciwko słowom prokuratora generalnego Białorusi Andreja Szweda, który – w swoim dokumencie dotyczącym śledztwa w ramach sprawy karnej w kwestii ‘ludobójstwa narodu białoruskiego’ w okresie II wojny światowej – oskarżył o ludobójstwo Armię Krajową i zaliczył ją do formacji nazistowskich. Jesteśmy wstrząśnięci i nie ma naszej zgody na taką obelgę. Żołnierze Armii Krajowej do końca II wojny światowej walczyli z dwoma totalitaryzmami – sowiecką Rosją i nazistowskimi Niemcami” – napisano.

mjo/dk/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment