imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Rafał Trzaskowski: jest wielu liderów po stronie opozycji

r51932r4bw6wmz318ghcnjhaq4r8m7pc.jpg


– Katarzyna Lubnauer nie zdradziła żadnych politycznych planów, myślę, że chciała pochwalić jednego z liderów KO. Liderów jest wielu – przede wszystkim Borys Budka, ale również wszyscy, którzy z nami współpracują w koalicji – przyznał Rafał Trzaskowski, pytany o wypowiedź Katarzyny Lubnauer, która w rozmowie z portalem polsatnews.pl stwierdziła, że Trzaskowski jest naturalnym kandydatem na premiera. 

 

Trzaskowski podkreślił, że “wszyscy chcą, by powróciła energia” z wyborów prezydenckich, stąd głosy, że to on powinien być liderem opozycji. – Wszyscy natomiast wiemy, że liderem jest Borys Budka – zaznaczył. 

 

Koalicja 276

 

Jak mówił, opozycja “musi dziś budować zaufanie i współpracować”. 

 

ZOBACZ: Koalicja 276, nowy Trybunał Konstytucyjny i KRS. Pomysły PO

 

Prezydent Warszawy odniósł się również do transferów do Polski 2050 Szymona Hołowni. – To rzeczywiście jest tak, że nowe ugrupowania powinny przyciągać nowe osoby, nowych wyborców, a nie zajmować się tylko i wyłącznie polowaniem na innych posłów, ale nie chce oceniać Szymona Hołowni. Raczej wolałbym patrzeć w przyszłość, mam nadzieję, że na końcu wszyscy będziemy mogli się porozumieć – ocenił. 

 

– PSL zareagowało bardzo dojrzale, inne partie opozycyjne trochę mniej dojrzale – stwierdził, pytany o reakcje na propozycję szerokiej “koalicji 276”. – To porozumienie, przede wszystkim programowe, będzie konieczne. Dzisiaj w pewnym sensie jest faza konkurencji, ale mam nadzieję, że ona szybko się skończy – przyznał, zaznaczając, że “trwają rozmowy z liderami partii opozycyjnych”. 

 

– Nigdy nie powiedzieliśmy, że jesteśmy najwięksi i najważniejsi, tylko zrobiliśmy badania i chcieliśmy na ten temat porozmawiać – wyjaśniał. 

 

Wideo: Rafał Trzaskowski w “Gościu Wydarzeń”

  

– Prawica chwieje się w podstawach, wybory mogą być za kilka miesięcy, ale i za 2,5 roku – przekonywał. – Bądźmy gotowi. Jeżeli wybory będą za 2,5 roku, to jest za wcześnie, by mówić o wspólnej liście. Ale warto się do tego przygotowywać – podsumował. 

 

Stanowisko KO ws. aborcji

 

Trzaskowski podkreślił, że PO zawsze była “partią szeroką”, w której zawsze było miejsce dla “koleżanek i kolegów o bardziej konserwatywnych poglądach”.

 

– Ja się bardzo cieszę, że w sprawach praw kobiet Platforma podjęła jasne stanowisko w tej sprawie, bo uważam, że partia polityczna powinna mieć jasne stanowisko w tak ważnych sprawach. Natomiast też jasno powiedzieliśmy, że będzie miejsce na listach dla koleżanek i kolegów o bardziej konserwatywnych poglądach, bo jesteśmy partią szeroką – dodał polityk.

 

ZOBACZ: “Pakt dla kobiet”. PO zadecydowała ws. aborcji

 

Zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o kwestie światopoglądowe, w Platformie nie ma “stuprocentowej dyscypliny”. – Jeżeli będą koleżanki i koledzy mieli inne stanowisko w tej sprawie, nikt ich do tego zmuszać nie będzie. A nasi wyborcy zawsze będą mogli wybrać – między kimś, kto prezentuje takie i inne poglądy. Ważne było, żeby jednak partia jasno powiedziała, że większość z nas opowiada się za kierunkiem europejskim, za prawami kobiet, za demokracją, za tymi wszystkimi wartościami, które są dla nas najważniejsze – zaznaczył Trzaskowski.

 

Według niego większość partii chadeckich w Europie “stoi na straży praw kobiet”.

 

– Jeżeli ktoś stoi w obronie praw kobiet i upomina się o prawa mniejszości, które są atakowane, to nie ma nic wspólnego z “lewicowością”. To jest po prostu patrzenie w przyszłość, robią to partie, które są nowoczesne, odpowiedzialne i europejskie – taką partią jest Platforma Obywatelska. 

 

Zgodnie ze stanowiskiem zarządu “Platforma Obywatelska opowiada się za zagwarantowaniem każdej Polce znajdującej się w wyjątkowo trudnej sytuacji osobistej prawa do podjęcia przez nią — po konsultacji z psychologiem i lekarzem — indywidualnej decyzji o ewentualnym przerwaniu ciąży do 12. tygodnia w bezpiecznych medycznie warunkach”.

 

Na koniec rozmowy Trzaskowski podkreślił, że jego Ruch Wspólna Polska “nie umarł”, i że jest potrzebny “jako wsparcie opozycji”. 

 

Wcześniejsze odcinki “Gościa Wydarzeń” można obejrzeć TUTAJ.

dsk/grz/jo/ Polsat News, PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment