imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Punkt Widzenia. Poseł PO: Jeśli trzeba będzie przyjąć migrantów, powinniśmy to zrobić

owp4kzjdep1pc3uqgcgk7pjjz5pa4x6h.jpg


W programie “Punkt Widzenia” Grzegorz Jankowski poruszył temat unijnego mechanizmu relokacji migrantów.

 

– Najważniejszym słowem w Unii Europejskiej jest solidarność. Jeśli kraje południowej Europy i Polska przyjmują emigrantów w wielkiej liczbie, to wszystkie inne kraje powinny pomóc tym krajom w tym problemie – powiedział poseł KO Artur Łącki.

 

– Solidarność z tym problemem jest najważniejsza, dlatego że żaden kraj – ani Polska, ani Grecja, ani Włochy, ani Hiszpania – sama sobie z tym problemem nie poradzi – stwierdził.

“Na pewno powinniśmy przyjąć migrantów” 

Pytany o to, co powinniśmy zrobić, jeśli za pół roku lub rok Unia Europejska poprosi Polskę o przyjęcie migrantów, Łącki odpowiedział: – Jeśli trzeba będzie przyjąć kilka tysięcy migrantów, to na pewno powinniśmy. Jesteśmy na tyle silnym i bogatym krajem, że powinniśmy to zrobić.

 

WIDEO: Elżbieta Zielińska i Artur Łącki w “Punkcie Widzenia”

 

Do wątku solidarności w UE odniosła się Elżbieta Zielińska z PiS.

 

– To nie my odmawiamy tej solidarności, to nam odmawiano solidarności, kiedy przez nasze granice przychodziło kilka milionów dzieci i kobiet (z Ukrainy – red.), a nie młodych, smagłych mężczyzn, przybywających tu chyba tylko po to, by leżeć, bo przecież nie do pracy – powiedziała posłanka. 

 

– Ja też im współczuję, bo chyba są zwodzeni jakimiś wizjami wspaniałego kraju mlekiem i miodem płynącego – dodała.

Lampedusa. Migranci masowo przybywają na wyspę

Przyczynkiem do dyskusji na temat migrantów jest sytuacja na włoskiej wyspie Lampedusa. W ostatnich dniach przybywają tam kolejne statki przepełnione migrantami z Afryki. W ciągu kilkudziesięciu godzin przypłynęło tam tak dużo osób, że służby wprowadziły stan wyjątkowy. W porcie doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego zginęło dziecko.
 
– W tej chwili priorytetem jest przetransferowanie wszystkich imigrantów, którzy przybyli w ciągu ostatnich 36 godzin i którzy wystawili na próbę system pomocy. Transfery zostały już uruchomione – powiedział w RaiNews Filippo Mannino, burmistrz Lampedusy.

 

ZOBACZ: Włochy: U wybrzeży Lampedusy zatonął statek z migrantami. 41 osób nie żyje

 

– Po przezwyciężeniu tego etapu rząd musi interweniować, wprowadzając rozwiązania strukturalne. To mały obszar, który nie jest w stanie poradzić sobie z taką liczbą osób proszących o pomoc. W ostatnich latach okazaliśmy solidarność i gościnność, ale teraz jesteśmy zmęczeni i wykończeni i nie mamy struktur ani logistyki, aby sobie z tym wszystkim poradzić – dodał Mannino.

Migranci zaczęli masowo przypływać na Lampedusę w środę. Od tego czasu pojawiło się tam według danych agencji AP około 6,8 tysięcy osób. Przybyszy z Tunezji jest o kilkaset więcej niż stałych mieszkańców wyspy. W środę wieczorem rada miejska ogłosiła stan wyjątkowy.

an/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment