imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Prof. Andrzej Fal: maseczki są jedynym słusznym rozwiązaniem

vq3txcf2rmcnquif2cexafrgpzfiuo5b.png


W Ministerstwie Zdrowia trwa dyskusja o nowych regulacjach dotyczących zakrywania ust i nosa. Wkrótce mogą zapaść decyzje dotyczące noszenia przyłbic i zakrywania twarzy np. szalikami.

 

– (…) Patrząc na to, co dzieje się w tej chwili z pandemią i patrząc na to, że mamy coraz więcej nowych zakażeń, będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek takimi surogatami, które jednak nie spełniają kryteriów jakościowych i nie stanowią skutecznego zabezpieczenia – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

– Przyłbice – nie, chusty – nie, natomiast maseczki – tak – wyjaśnił szef MZ.

 

“Trudno było się z tego wycofać”

 

Do zapowiedzi ministra zdrowia odniósł się w sobotę w Polsat News prof. Andrzej Fal.  

 

– Przygotowując zmianę przepisów dobrze byłoby ograniczyć sprzęt dopuszczalny w celu zakrywania ust i nosa jedynie do maseczek – stwierdził. 

 

Zwrócił uwagę, że to czym zasłaniamy twarz to jedno, natomiast jest jeszcze problem, że część Polaków w ogóle nie zasłania ust i nosa. 

 

Prof. przyznał, że “od początku wiedzieliśmy, że przyłbice nie są do końca skuteczne”. – Proszę jednak pamiętać, że na początku pandemii mieliśmy dosyć duży problem z dostępnością właściwych maseczek – powiedział.

 

W wielu krajach, nie tylko w Polsce, dopuszczono do użytku substytuty, a później trudno było jednoznacznie się z tego wycofać, bo ludzie już je kupili, zainwestowali pieniądze – dodał.

 

Otwarte granice i nowe warianty koronawirusa

 

Profesor skomentował również doniesienia o trzeciej fali pandemii w Polsce. – Od 10 dni wzrasta dobowa liczba zachorowań. Jest to trzeci wzrost od początku trwania pandemii w Polsce. W wielu europejskich krajach ten trzeci wzrost osiągnął już apogeum, a w niektórych zaczyna wręcz już spadać z powrotem – powiedział.

 

– Nie wiem czy w Polsce ten wzrost zachorowań będzie tak znaczący jak w innych krajach, wiele wskazuje na to, że nie powinniśmy przekroczyć poziomu 11 tys. przypadków dziennie – dodał. 

 

Jak przyznał, “jest kilka powodów takiego stanu rzeczy”. – Jednym z nich jest pojawienie się kolejnych wariantów koronawirusa, które zwiększyły ilość infekcji – stwierdził.

 

– Drugim powodem jest otwartość granic. Mimo utrudnień w przemieszczaniu się jakaś cześć ludzi podróżuje. W Hiszpanii, we Francji, na Słowacji i w Czechach od trzech tygodni obserwujemy bardzo złą sytuację epidemiologiczną. Ponieważ te kraje nie były objęte całkowitym zakazem podróży, to jasnym było, że prędzej, czy później, odbije się to na innych krajach – dodał. 

 

Dlatego jego zdaniem, “ograniczanie przemieszczania się w pandemii, jest jednym z kluczowych posunięć, jeżeli sytuacja wymyka się spod kontroli”. – Jest to nawet bardziej istotne, niż lokalne ograniczanie aktywności – dodał.

 

Wzrost zakażeń w Polsce

 

Mamy 8 510 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa – poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 45 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 209 osób. 

 

– Dzisiejsze wyniki nadal pokazują duże przyrosty zakażeń koronawirusem, to potwierdza fakt, że trzecia fala jest obecna w Polsce – skomentował minister zdrowia Adam Niedzielski. 

 

ZOBACZ: Ministerstwo zdrowia: mamy początek trzeciej fali epidemii

 

– Co prawda ponad 8500 zakażeń to około 200 przypadków mniej niż wczoraj, ale trzeba to odnosić do ubiegłego tygodnia. W ubiegłą sobotę było o 2 tys. zakażeń mniej – wskazał szef MZ na antenie Radia Zet.

 

W piątek poinformowano również o pierwszym przypadku południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa w Polsce.

 

– Oprócz mutacji brytyjskiej pojawiła się w Polsce mutacja południowoafrykańska koronawirusa; pierwszy przypadek z okolic Suwałk – przekazał Adam Niedzielski na konferencji. Dodał, że badania wykazują “coraz większy udział mutacji brytyjskiej w zakażeniach”.

 

Poprzednie odcinki programu obejrzysz tutaj.

dk/ polsatnews.pl, Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment