imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Prezydent wysłał pismo do premiera. Chodzi o działania ministra Adama Bodnara

qahjmxucjfp9fi36z45ph6m3v9zdsp7r.jpgPrezydent Andrzej Duda wystosował do premiera Donalda Tuska pismo w związku ze zmianami wprowadzanymi przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara w Prokuraturze Krajowej. “Zwracam uwagę Pana Premiera na konsekwencje dla Państwa Polskiego oraz obywateli tych niezgodnych z prawem działań” – napisał prezydent.

Nie milkną echa zmian wprowadzonych przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara w prokuraturze. We wtorek kancelaria prezydenta opublikowała pismo, które Andrzej Duda wysłał w tej sprawie do Donalda Tuska.

 

Prezydent odniósł się w nim do odwołania ze stanowiska Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, które kolejny już raz określił jako niezgodne z prawem. Z kolei powołanie Jacka Bilewicza na stanowisko pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego nazwał “nieznanym polskiemu porządkowi prawnemu”.

Prezydent wysłał pismo do premiera. Powodem działania ministra Bodnara

W swojej ocenie powołał się na Prawo o prokuraturze, które stanowi, że odwołanie Prokuratura Krajowego i jego zastępców następuje za pisemną zgodą Prezydenta RP, a powołanie nowych osób na te stanowiska wymaga uzyskania opinii głowy państwa. Ponieważ wspomniane wymogi nie zostały wypełnione prezydent złożył w 15 stycznia do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozpatrzenie sporu kompetencyjnego między nim, a premier Tuskiem i ministrem Bodnarem.

 

ZOBACZ: Kolejne zmiany w prokuraturze. Adam Bodnar odwołał prokuratorów

 

W dalszej części pisma prezydent stwierdził, że działania Tuska i Bodnara stanowią podstawę dla “podważania wszelkich czynności podjętych w ostatnich latach przez Prokuratora Krajowego Pana Dariusza Barskiego, jak również czynności podejmowanych przez Pana prokuratora Jacka Bilewicza, w tym zmian kadrowych w prokuraturze m.in. odwołania prokuratorów regionalnych”.

Prezydent w piśmie do premiera. “Na chaosie zyskują jedynie przestępcy”

Andrzej Duda przypomniał również, że “wszelkie działania organizacyjne podejmowane przez Prokuratora Generalnego w odniesieniu do jednostek prokuratury muszą być prowadzone ze szczególną starannością (…) aby wzmacniać w społeczeństwie poczucie właściwego działania jednostek wymiaru sprawiedliwości, a nie wprowadzać stanu niepewności i chaosu”. Jak stwierdził, na takim stanie rzeczy zyskują jedynie przestępcy.

 

“Odpowiedzialność za skutki tych działań, w szczególności wobec obywateli, w tym ofiar przestępstw, obciążać będą osobiście Pana premiera oraz Pana Ministra Adama Bodnara” – zakończył prezydent.


kjt
/ polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment