imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Premier ogłasza alarm ALFA-CRP – Foliarz.pl

cyber-3327240_960_720.jpg


Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie pierwszego stopnia alarmu o zagrożeniu cyberterrorystycznym ALFA-CRP. Komunikat podało Ministerstwo Cyfryzacji.

Decyzja ta zapadła w związku atakiem w cyberprzestrzeni do jakiego doszło na ukraińskie strony rządowe. Pierwszy stopień alarmu wprowadzony został we wtorek 18 stycznia na okres do najbliższej niedzieli do godziny 23:59. Taką informację podało w swoim komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji.

Alarm ALFA-CRP ma charakter wyłącznie prewencyjny i jest związany z niedawnymi cyberatakami na Ukrainie. Kraj ten padł ofiarą największego w ostatnich latach ataku hakerskiego. Zaatakowano tam około 70-iu serwerów rządowych. W wyniku ataku odcięty został dostęp do platformy Diia, która jest tamtejszym odpowiednikiem aplikacji mObywatel. Do tego zmasowanego natarcia w cyberprzestrzeni wykorzystano złośliwe oprogramowanie do destrukcji danych znajdujących się na zainfekowanych nim urządzeniach.

Podpisanie rozporządzenia przez premiera poprzedziło posiedzenie Zespołu Incydentów Krytycznych w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz zasięgnięcie opinii szefów resorty spraw wewnętrznych i administracji oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Alarm w stopniu CRP wprowadza się co do zasady w przypadku wystąpienia zagrożenia terrorystycznego dotyczącego systemów teleinformatycznych organów państwowej administracji publicznej bądź systemów, które tworzą infrastrukturę krytyczną.

Wprowadzenie alarmu ALFA-CRP zobowiązuje administrację publiczną do wzmożenia monitoringu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Wprowadzenie alarmu ma zapobiec ewentualnemu naruszeniu bezpieczeństwu komunikacji elektronicznej.
Poszczególne stopnie alarmowe oraz alarmy CRP wprowadzane i odwoływane są na drodze rozporządzenia premiera na mocy ustawy o działaniach antyterrorystycznych z czerwca 2016 roku. Alfa to stopień pierwszy alarmu. Kolejne to bravo, Charlie oraz Delta. Poprzednio ten sam alarm obowiązywał w trakcie katowickiego Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF odbywającego się w dniach 6 – 10 grudnia 2021.


Source link

Leave a Comment