imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Możliwy atak Rosji na Ukrainę. Błaszczak rozmawiał z szefem NATO

000EAXVOOF491EXJ-C411.jpg


Poza sekretarzem stanu USA i sekretarzem generalnym NATO w rozmowie uczestniczył także wysoki przedstawiciel ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej Josep Borrell.

Jak poinformował polski resort spraw zagranicznych, głównym tematem rozmowy była aktualna sytuacja bezpieczeństwa w Europie. “Spotkanie służyło przygotowaniu dalszych kroków dyplomatycznych w celu znalezienia rozwiązania w związku z napiętą sytuacją wokół Ukrainy” – podano.

“Minister Błaszczak podkreślił potrzebę bliskiej współpracy i koordynacji działań wszystkich państw i organizacji obszaru euroatlantyckiego. Zaznaczył, że sprawująca przewodnictwo w OBWE Polska liczy na wsparcie USA, NATO i UE w swoich staraniach na rzecz ożywienia dialogu poświęconego bezpieczeństwu europejskiemu. Poinformował o konsultacjach prowadzonych w tym celu przez Polskę z państwami OBWE w Wiedniu” – przekazało MSZ.

Jak dodało MSZ, “rozmówcy zgodzili się, że kluczem do sukcesu tych rozmów będzie konstruktywne zaangażowanie wszystkich państw uczestniczących w OBWE”.

W rozmowie nie mógł uczestniczyć minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, gdyż wykryto u niego infekcję koronawirusem.

W środę sekretarz stanu USA Antony Blinken był w Kijowie, gdzie rozmawiał z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą. 

W czwartek poleci do Berlina, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, by dyskutować o możliwej reakcji na wszelkie rosyjskie działania militarne przeciwko Ukrainie. Z kolei w piątek w Genewie Blinken będzie rozmawiał z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem.


INTERIA.PL/PAP
Source link

Leave a Comment