imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Podróżujesz stołecznym metrem? Lepiej zmień ustawienia Bluetooth!

8279ty1vd4gpswq2si7b7g9zmmp2sm4x.png


Cyberprzestępcy chcą utrudnić nam życie na dziesiątki różnych sposobów. Z jednej strony mamy metody „na księcia z Nigerii” czy „na wnuczka” lub wypadek samochodowy. Trzeba też uważać na linki czy podszywanie się pod pracowników banku. Czy do tej listy dołącza właśnie atak z wykorzystaniem Bluetooth?

Jak wygląda atak z wykorzystaniem Bluetooth’a?

Sprawę dokładnie opisał Niebezpiecznik. Portal zwraca uwagę na to, że pierwsze zgłoszenia pojawiły się już w listopadzie, jednak wciąż nie udało się namierzyć osób, które utrudniają życie współpasażerom w metrze. Co gorsza, zagrożenie dotyczy zarówno urządzeń pracujących pod kontrolą Androida, jak i tych, które napędza iOS. 

Osoby poszkodowane zgłaszają liczne alerty, które próbują wymusić nawiązanie połączenia z nieznanymi urządzeniami, np. smartfonami nieznanych sobie osób. 

Jakie dane mogą wykraść cyberprzestępcy korzystający z metody “na Bluetooth”?

Dobra wiadomość jest taka, że jest to forma ataku DoS. Oznacza to, że jego głównym celem nie jest kradzież danych, a raczej zirytowanie posiadaczy smartfonów i – w skrajnych sytuacjach – zawieszenie ich urządzeń i wymuszenie konieczności ich zresetowania. Problem ten dotyczy zwłaszcza smartfonów od Apple, które napędza iOS w wersji 17.x. 

Niebezpiecznik rekomenduje, by właściciele urządzeń z logo nadgryzionego jabłka wyłączali moduł Bluetooth, gdy korzystają ze stołecznego metra. Posiadacze smartfonów z Androidem powinni zaś odznaczyć w ustawieniach opcję znajdź urządzenia w pobliżu. 

Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment