imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Pierwsze zezwolenia na pracę i pobyt w Polsce dla imigrantów z Etiopii

Strona główna > Polska > Pierwsze zezwolenia na pracę i pobyt w Polsce dla imigrantów z Etiopii Pierwsze zezwolenia na pracę i pobyt w Polsce dla imigrantów z Etiopii Jacek Polska 3

Władze zezwalają przedsiębiorcom na ściąganie do Polski pracowników z kolejnych kierunków. Już wkrótce przybędą pierwsi imigranci zarobkowi z Afryki.

„W najbliższym czasie w Polsce pojawi się pierwsza grupa Etiopczyków, którzy podejmą pracę tymczasową w naszym kraju. Będzie to grupa testowa i tak naprawdę wtedy okaże się w praktyce czy projekt ma szansę na dalszą kontynuację. Na pewno jest ciekawość ze strony polskich pracodawców, a to już pierwszy krok do sukcesu” – portal dlahandlu.pl zacytował w poniedziałek Cezarego Maciołka, prezydenta organizacji przedsiębiorców Pracodawcy Pomorza i wiceprezydenta Gdańska.

Portal, nie przytaczając źródeł na jakie się powołuje, twierdzi, że w 2019 roku w Polsce wydano 34 pozytywne decyzje na pobyt czasowy obywateli Etiopii w Polsce, w roku 2018 32 takie decyzje, a w 2017 – 11. Jednocześnie relacjonuje, że Pracodawcy Pomorza podjęli w bieżącym roku zorganizowane działania na rzecz ściągania imigrantów z Afryki w większych liczbach – „Nasz pierwszy oficjalny kontakt z rządem Etiopii miał miejsce w czerwcu tego roku. Przez kilka następnych miesięcy badaliśmy bardzo dokładnie możliwości nawiązania współpracy z tym krajem, pojechaliśmy do Etiopii i byliśmy osobiście zaangażowani w prezentację Polski i naszej oferty”.

Działania te prowadzone były we współpracy z władzami Etiopii. Jak powiedział Maciołek – „Zaprosiliśmy też delegację etiopskiego rządu do Gdańska, gdzie niedawno odbyło się kilka niezwykle istotnych spotkań, między innymi z wiceprezydentem miasta”.

Szef organizacji pracodawców i wcieprezydent Gdańską ocenił przy tym, że „sam proces legalnego zatrudnienia obywatela Etiopii w naszym kraju jest bardzo złożony”. Zwrócił uwagę, że w przeciwieństwie do obywateli Ukrainy, dla Etiopczyków trzeba uzyskać pozwolenia na pracę i pobyt.

Agencje pracy tymczasowej oraz organizacje pracodawców sugerują już, że „wyczerpał się potencjał” imigracji z Ukrainy. Dlatego postulują ułatwienia w zatrudnianiu obywateli większej liczby państw niż obecnie. Teraz na podstawie oświadczenia pracodawcy o zatrudnianiu cudzoziemca w Polsce pracować mogą obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości prowadzi najbardziej liberalną politykę migracyjną w całej Unii Europejskiej. Polska wydała w 2018 r. 635 tys. pierwszych zezwoleń na pobyt cudzoziemcom spoza UE, najwięcej najwięcej wśród krajów członkowskich Unii. Ponad 400 tys. zezwoleń przyznano Ukraińcom, a ponad 125 tys. Białorusinom, głównie z powodów związanych z zatrudnieniem (Polska wydała też najwięcej pozwoleń z tego powodu – 328 tys.).

Także w 2017 r. wydała najwięcej pierwszych dokumentów pobytowych cudzoziemcom spoza Unii Europejskiej ze wszystkich krajów członkowskich UE. Polska wydała w tymże roku ponad 683 tys. tego rodzaju dokumentów, czyli 21,7 proc. całości w ramach Unii. Dla porównania, drugie w tym zestawieniu Niemcy wydały niespełna 535,5 tys. pozwoleń (17 proc. całości), a Wielka Brytania 517 tys. (16,4 proc.).

dlahandlu.pl/kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/polska/pierwsze-zezwolenia-na-prace-i-pobyt-w-polsce-dla-imigrantow-z-etiopii/

26.11.2019

Jacek III RPjudeomasońska inwazja obcych na Polskęjudeomasońska likwidacja narodu polskiegoPiSpolskojęzyczna syjono-żydomasoneria
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment