imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Perseidy 2022. Jaka pogoda? Superksiężyc będzie przeszkadzał? Jak obserwować?

000FXB74P4FTW0CN-C429.jpg


Pogoda na Perseidy zapowiada się różnie. Wszystko zależy od rejonu, w którym przebywamy. Rano część Polski zasłonięta była chmurami. Gdzieniegdzie spadł deszcz. Czy podobnie będzie w nocy? Kto straci szansę na oglądanie spadających gwiazd? Sprawdźmy, jaka będzie pogoda na Perseidy.

Kumulacja roju Perseidów przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. To właśnie dziś będziemy mogli ujrzeć na niebie nawet kilkanaście/kilkadziesiąt meteorów w ciągu godziny.

Szczyt Perseidów przypada na godzinę 5 rano. W tym roku podziwianie deszczu meteorów może być jednak utrudnione. Wszystko za sprawą pełni Księżyca, która nastąpi tej samej nocy.

Perseidy oglądać można od połowy lipca do 24 sierpnia. Mimo wszystko w nocy z 12 na 13 sierpnia wypada ich kumulacja. Wtedy też miejsce mieć będzie pełnia Księżyca, określana jako ostatni w tym roku superksiężyc. Z pewnością utrudni to podziwianie spadających gwiazd. Wszystko przez fakt, iż blask Księżyca zmniejszy liczbę widocznych gołym okiem meteorów.

Do obserwacji deszczu spadających gwiazd nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu. Perseidy widoczne będą na niebie gołym okiem. Aby je dostrzec, powinniśmy znaleźć najmniej zachmurzony kawałek nieba. Ważne jest również, by w naszym otoczeniu było jak najmniej źródeł światła. Osoby z miast najlepiej by wyjechały na przedmieścia. Jeśli ktoś jest skłonny na dalszy wyjazd w trakcie długiego weekendu, zalecamy oglądanie Perseidów z terenów Bieszczad i Beskidów.

IMGW w swoich najnowszych raportach pokazuje, że północna część kraju będzie dzisiaj korzystać z dobrej pogody. Zachmurzenie będzie umiarkowane. Mogą pojawić się przelotne opady deszczu i burze. Sucho będzie jedynie w województwie zachodniopomorskim oraz pomorskim. W trakcie burzy wiatr osiągnąć może nawet 60 km/h. Temperatury od 24 stopni w Gdańsku do 31 stopni w Toruniu oraz Bydgoszczy.

Jaka jednak zapowiada się pogoda na noc? Niestety tak pięknie, jak za dnia, nie będzie. Dalej towarzyszyć nam będzie zachmurzenie, możliwe nawet, że większe niż za dnia. Najmniej chmur spodziewać się mogą mieszkańcy Szczecina i okolic. Nie można jednak mówić o tym, że chmur nie będzie w ogóle. Północny wschód i wschód może spodziewać się delikatnych opadów deszczu. Temperatura w nocy osiągnie maksymalnie 17° C.

Dla południa Polski nie mamy dobrych pogodowych wieści. Czeka nas chłodna oraz deszczowa doba. Od Mazowsza w kierunku południowym termometry pokazywać będą w okolicach 23° C. Do tego po południu czekają nas opady deszczu oraz burze. Najsilniejsze opady deszczu wystąpią na Śląsku i Podkarpaciu.

W nocy południowa część kraju również nie powinna nastawiać się na dobre warunki atmosferyczne. Czekać nas będzie duże zachmurzenie, opady deszczu oraz burze. Wiatr osiągnie do 60 km/h. Temperatura również nie będzie dla nas korzystna. Na terenach górskich w nocy termometry wskażą 13° C. Im bardziej na północ kraju, tym temperatura wzrośnie, lecz tylko o kilka stopni.

***

Czytaj także:

Gdzie jest burza? Najnowsza prognoza pogody na dziś

Czeka nas fala podwyżek w sklepach. Czy kupować “na zapas”?

Topniejący lodowiec ujawnił wrak samolotu sprzed 54 lat


Source link

Leave a Comment