imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Szwajcaria: Topniejący lodowiec ujawnił ciała i wrak samolotu sprzed 54 lat

000FXAZI26OYS2WH-C429.jpg


Upały w Alpach i topniejący lodowiec Aletsch “pomogły” rozwiązać tajemnicę z 1968 roku. Wtedy to bowiem rozbił się tam samolot, którego wraku do tego momentu nie odnaleziono. Na szczątki maszyny natknął się jeden z przewodników turystycznych.

“Z daleka wydawało mi się, że patrzę na dwa plecaki” – powiedział “The Guardian” 38-letni Dominik Nellen. Bliższe oględziny ujawniły, że to fragmenty wraku samolotu Piper Cherokee, który rozbił się w tej okolicy 30 czerwca 1968 roku, przewożąc na pokładzie nauczyciela, lekarza i jego syna. Wszyscy pochodzili z Zurychu. Ciała wówczas odnaleziono, ale wraku maszyny już nie.

Z kolei dwóch francuskich alpinistów – podczas wspinaczki na lodowiec Chessjen w szwajcarskim kantonie Valais – na początku sierpnia natknęło się na ludzkie szczątki.

Informację tę potwierdził rzecznik policji. Kości przetransportowano helikopterem do badań tego samego dnia.

“Zostały one odkryte w pobliżu starej ścieżki, która przestała być używana 10 lat temu” – podał Dario Andenmatten ze schroniska Britannia, skąd wielu alpinistów rozpoczyna wspinaczkę w regionie. Obaj wędrowcy prawdopodobnie natknęli się na nie tylko dlatego, że używali starej mapy.
Source link

Leave a Comment