imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Pentagon potwierdza: wycofujemy część wojsk z Niemiec

dbs2xhop9xy99iztg2tehj8vse3h3oxz.jpg


Donald Trump zaakceptował propozycję ministra obrony w sprawie redukcji żołnierzy w Niemczech

Zapadła decyzja o wycofaniu 9,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy z Niemiec. Prezydent USA Donald Trump zaakceptował propozycję ministra obrony Marka Espera w tej sprawie – poinformował we wtorek rzecznik Pentagonu.

Rzecznik poinformował także, że o planach wycofania żołnierzy USA z Niemiec prezydent Trump rozmawiał w poniedziałek z szefem Pentagonu i przewodniczącym Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA, generałem Markiem Milley’em.

 

5 czerwca dziennik “Wall Street Journal” jako pierwszy napisał, że Trump polecił Pentagonowi do września wycofać z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy, ograniczając ich łączną liczbę w tym kraju do 25 tys.

 

ZOBACZ: Reuters: USA przerzucą część wojsk z Niemiec do Polski

 

W najbliższych tygodniach – jak zapowiedział rzecznik ministerstwa obrony USA – Pentagon poinformuje Kongres i sojuszników z NATO o decyzji prezydenta Trumpa.

 

Krytyka w Kongresie

 

Już wcześniej zapowiedź redukcji wojsk USA stacjonujących w Niemczech spotkała się w Kongresie z ostrą krytyką nie tylko ze strony Partii Demokratycznej, ale także części republikańskich kongresmenów.

 

ZOBACZ: Prezydent o relokacji wojsk USA: na pewno jesteśmy w grze

 

Amerykański przywódca w trakcie swojej prezydentury wielokrotnie deklarował konieczność ograniczenia zaangażowania wojskowego USA na świecie. Zdecydował m.in. o wycofaniu części wojsk Stanów Zjednoczonych z Syrii.

 

Donald Trump wielokrotnie też krytykował Niemcy za to, że przeznaczają zbyt mało pieniędzy na obronność. Według mediów część amerykańskich sił miałaby być przerzucona do Polski. 


ac/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment