Nowe badanie pokazuje, że słoneczniki maja wewnętrzny zegar i zwracają się ku wschodowi by uszczęśliwiać pszczoły i inne owady
Słoneczniki mogą być piękne, ale jest w nich coś przerażającego. W okresie wzrostu, młode słoneczniki obracają swoje jaskrawe żółte głowy w ciągu dnia tak, że naśladują ruch słońca na niebie. Resetują się w nocy, obracając twarze z powrotem na wschód. Teraz nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Science, sugeruje jak i dlaczego one to robią.
Żeby dowiedzieć się dlaczego się obracają, zespół naukowców z University of California, Davis, obserwował czy kwiaty śledziły słońce, czy wewnętrzne wskazówki z dobowego rytmu. JoAnna Klein at The New York Times pisze, że naukowcy sprawdzili to umieszczając słoneczniki w pomieszczeniu ze światłami zaprojektowanymi tak by imitowały dzienną ścieżkę słońca. W czasie 24-godzinnego cyklu zachowywały się normalnie, ale kiedy ustawiono je na cykl 30-godzinny, ich rytm zniknął. To oznacza, że rośliny prawdopodobnie zachowują się według wewnętrznego dobowego rytmu.
„Jest to pierwszy przykład zegara rośliny modulującego wzrost w środowisku naturalnym, i mającego prawdziwy wpływ na roślinę” – mówi w komunikacie prasowym Stacey Hammer, biolog i autor badania z UC Davis.
Ale jak one obracają głowy? Badacze odkryli, że w czasie dnia włączają się geny powodując wzrost połowy łodygi zwróconej na wschód. Wydłużająca się łodyga wywołuje powolne wyginanie się głowy na zachód w ciągu dnia. W nocy uaktywniają się geny wywołujące wzrost zachodniej strony łodygi, co prowadzi do zwrócenia się głowy z powrotem na wschód, wyjaśnia Klein.
Żeby odpowiedzieć na pytanie dlaczego, zespół zbadał czy były jakieś korzyści ze zwracani się do słońca cały czas – cecha wspólna dla starszych słoneczników. Emily Benson reports for New Scientist, że naukowcy badali rośliny w donicach, ograniczając je tak, że nie mogły poruszać głowami, i obracając inne tak, że nie mogły śledzić słońca. Odkryli, że liście tych słoneczników były o 10% mniejsze od tych swobodnie się poruszających. Poruszanie głowami, wnioskują, daje roślinom zwiększoną wydajność.
Kiedy roślina jest w pełni dorosła, cały czas zwraca twarz ku wschodowi, co przynosi też korzyści starzejącemu się kwiatowi. Badacze odkryli, że kwiaty zwrócone na wschód szybciej się ogrzewają rano, przyciągając 5 x więcej owadów zapylających niż te zwrócone na zachód. To odkrycie potwierdza wcześniejsze badania /previous studies sugerujące, że pszczoły i inne zapylacze rano preferują cieplejsze kwiaty.
„Ciągle zdumiewa mnie to jak wyrafinowane są rośliny” – Harmer mówi Benson. „One są prawdziwymi mistrzami radzenia sobie ze środowiskiem”.
https://www.smithsonianmag.com/smart-news/research-reveals-how-and-why-sunflowers-turn-their-golden-heads-180960042/
tłumaczenie: Ola Gordon