imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

“Od ściany do ściany”. Senator PiS o polityce europejskiej rządu

ttjej6tarxrottuv1s349dyi4g9665mc.png


– Kierownictwo PiS przyjęło uchwałę “W sprawie przynależności Polski do UE oraz suwerenności Rzeczpospolitej” – poinformowała w środę rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. 

 

ZOBACZ: Polexit. Anita Czerwińska: PiS przyjęło uchwałę ws. przynależności Polski do UE

 

W uchwale – wskazała Czerwińska – wykluczono możliwość Polexitu. Jak dodała, totalna opozycja przypisuje ugrupowaniu “coś, czego absolutnie nigdy nie planowaliśmy, nigdy o tym nie mówiliśmy”. – To po prostu nie ma odzwierciedlenia w faktach. Wiążemy przyszłość Polski jednoznacznie z przynależnością do Unii Europejskiej, ale to nie oznacza, że musimy się godzić na postępujący, pozatraktatowy proces ograniczania suwerenności państwom członkowskim – mówiła.

Chcemy, żeby Polska była członkiem Unii Europejskiej i pozostała państwem suwerennym – dodała.

“To jest śmieszne”

Do sprawy odnieśli się w programie “Debata Dnia” w Polsat News senatorowie Marek Borowski (KO) oraz Jan Maria Jackowski (PiS).  

 

– PiS poczuł się zaniepokojony sytuacją i jacyś spindoktorzy doszli do wniosku, ze dobrze będzie przyjąć taka uchwałę. Bo jak się przyjmie taką uchwałę, to się wszyscy uspokoją. Otóż to jest śmieszne – stwierdził Borowski. 

 

ZOBACZ: Müller: ze zbyt ostrych wypowiedzi nie należy wyciągać wniosków o wychodzeniu z UE

 

– Tak czy owak, powoduje to izolację Polski wewnątrz Unii Europejskiej i bardzo utrudnia nam realizację naszych celów – stwierdził polityk. – My możemy zostać w Unii, ale będziemy takim dzieckiem stojącym w kącie – dodał. 

“Nasza polityka europejska jest niestabilna”

– Niestety nasza polityka europejska jest niestabilna. Jest prowadzona trochę od ściany do ściany – powiedział z kolei Jackowski. 

 

WIDEO: Zobacz fragment programu “Debata Dnia” w Polsat News

 

 

Senator PiS przywołał sprawę wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. W środę w programie “Graffiti” w Polsat News wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zapowiedział, że Polska wykona ten wyrok. 

 

Oczywiście, że wykonamy wyrok TSUE, choć to nie wynika tylko z tego, że chcemy go wykonać, tylko kilka miesięcy temu zaplanowaliśmy zmianę w zakresie Sądu Najwyższego. Uczciwie gwarantujemy, że w ciągu miesiąca-dwóch proces legislacyjny w tym zakresie zostanie uruchomiony. Jeśli ktoś chce potwierdzenia tych słów, możemy wpisać te założenia nawet do KPO – wyjaśnił Buda.

 

– Po legislacji, po zmianach, doprowadzimy do sytuacji zgodnej z wyrokiem TSUE, ale też z naszymi oczekiwaniami dotyczącymi odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów – dodał.

 

ZOBACZ: Waldemar Buda: oczywiście, że wykonamy wyrok TSUE

Według Jackowskiego tak radyklana zmiana stanowiska Polski w tej sprawie “robi złą krew w części naszego elektoratu, który nie bardzo to rozumie”. 

 

– Chodzi o te osoby, które przyjęły za poważne zapewnienia o suwerenności, podmiotowości, o tym, że będziemy walczyć o swoje sprawy. Natomiast wycofanie się w tej chwili z części tej reformy, tak przynajmniej jest to oficjalnie nazywane, będzie odebrane przez tę część elektoratu, jako takie wywieszenie białej flagi – wyjaśnił senator. 

dk/Polsat News, Polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment