imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Obraz Łempickiej sprzedany. Rekord na polskim rynku aukcyjnym

vhr36442qie7rd6cpc32ddui7na9niyi.jpg


Tamara Łempicka jest najdroższym polskim artystą w historii i trzecią najdroższą artystką na świecie. Jej prace mają w swoich zbiorach tacy kolekcjonerzy jak Madonna, Barbra Streisand czy Jack Nicholson. Rekordowa cena za jej obraz wyniosła 82 mln zł.

 

– Podczas aukcji 10 grudnia w DESA Unicum prywatny kolekcjoner kupił jej pracę za blisko 4,5 mln zł, co daje nam polski rekord, jeżeli chodzi o obrazy stworzone przez kobiety – poinformowała Agnieszka Marszał, reprezentująca DESĘ Unicum.

 

 

“Czytająca I”, dzieło z około 1951 roku, bywalcy nowojorskiego salonu Łempickiej uznawali je za jej krypto-autoportret. Przedmioty zgromadzone na obrazie wokół pogrążonej w lekturze dziewczyny dokładnie odzwierciedlają wyposażenie mieszkania artystki – charakterystyczny kinkiet z lustrem, masywny mahoniowy kabinet i krzesła z cytrynową tapicerką.

 

ZOBACZ: Portret królewicza z pracowni Rubensa. “Przez Nowy Jork na Wawel”

 

“Historia zapamiętała Tamarę Łempicką, jako charyzmatyczną Królową Art Déco. Gdziekolwiek się nie pojawiła, dawała o sobie znać temperamentem i niewyparzonym językiem. Znana była z kokainowych maratonów i sesji malarskich z nagimi modelkami, z których część zostawała jej kochankami” – można przeczytać w materiałach towarzyszących aukcji.

 

Obrazy za ponad 23 mln złotych

 

– Łączny obrót aukcji to aż ponad 23 mln zł. Również za prawie 4,5 mln zł sprzedał się obraz Tadeusza Makowskiego “Dzieci i zwierzęta”, który stał się w ten sposób najdroższą pracą tego artysty na świecie – zaznaczyła Agnieszka Marszał.

 

Za blisko 1,6 mln zł sprzedano również wybitny obraz Bolesława Cybisa “Boże Narodzenie w Łowiczu”. To najdrożej sprzedane dzieło tego malarza.

 

ZOBACZ: Album, który Lennon podpisał dla swego zabójcy, sprzedany za 450 tys. dolarów

 

17 grudnia odbędzie się II sesja aukcji Sztuka Dawna. Zaprezentowanych zostanie na niej ponad 80 dzieł. Licytowana będzie m.in. wczesna praca Mojżesza Kislinga przedstawiająca francuskiego pisarza, Francisa de Miomandre’a. Dzieło zostało wykonane rok po wybuchu I wojny światowej. Kisling był wtedy najważniejszym i najbardziej popularnym przedstawicielem Ecole de Paris.

 

Mela Muter to druga najważniejsza reprezentantka Ecole de Paris. W DESA Unicum prezentowana jest jej monumentalna praca przedstawiająca Marię z Dzieciątkiem. Artystka spędziła okres II wojny światowej w Prowansji, namalowała matkę i dziecko na tle panoramy Awinionu, w którym ukrywała się podczas okupacji. Na odwrocie obrazu znajduje się ukryta, alegoryczna kompozycja z ekstatyczną, religijną wizją. Mela Muter jest jedną z najchętniej kolekcjonowanych artystek.

 

Na aukcji pojawią się również dzieła m.in. Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego czy Olgi Boznańskiej.

dk/ PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment