imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Nowoczesne systemy radarowe dla Polski. Amerykanie wydali zgodę na sprzedaż

gzaa746f5jnaq72t8c4if8nnpeuzvoyp.jpgDepartament Stanu USA zatwierdził możliwość sprzedaż systemów do rozpoznania przestrzeni powietrznej i radarów powierzchniowych, a także powiązanych z nimi elementów logistyki – przekazała w środę agencja Reuters. Szacunkowy koszt sprzętu wyniesie 1,2 miliarda dolarów.

“Dobre wieści zza oceanu. Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 4 aerostatów rozpoznawczych. Wkrótce zakończenie negocjacji i podpisanie umowy. Po dostawie nowych systemów do Wojska Polskiego monitorowanie nieba wejdzie na zupełnie nowy poziom” – przekazał na Twitterze wiceszef MON Paweł Bejda.

 

Na doniesienia z USA zareagowała także Agencja Uzbrojenia. 

 

“W ramach przyszłej umowy wojsko otrzyma nie tylko nowoczesny system radiolokacyjny, obejmujący komponent naziemny i powietrzny, ale również szerokie wsparcie m.in. pakiety logistyczne, szkoleniowe oraz dokumentację techniczną. Aerostaty Barbara dołączą do polskiego systemu wczesnego ostrzegania i rozpoznania. Niebawem w Polsce pojawi się pierwszy element tej układanki – samolot SAAB 340 AEW” – przekazano w mediach społecznościowych. 

 

Informacja pojawiła się kilkanaście godzin po tym, jak rosyjska rakieta wystrzelona w stronę Ukrainy zmierzała w polskim kierunku. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o poderwaniu pary myśliwców w celu patrolowania granicy.

 

ZOBACZ: Rosjanie wstrząśnięci nową ukraińską bronią

 

“Proponowana sprzedaż będzie wspierać cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika NATO, który jest siłą zapewniającą stabilność polityczną i postęp gospodarczy w Europie” – przekazał Pentagon w środowym komunikacie. 

Pentagon: Sprzęt umożliwi Polsce większy wkład w operacje NATO

Szacunkowa wartość kontraktu wojskowego wyniesie 1,2 mld dolarów. Polska zamówiła m.im. aerostat do rozpoznania przestrzeni powietrznej, radar powierzchniowy, powietrzne rady wczesnego ostrzegania z możliwością identyfikacje przyjaciela lub wroga. 

 

“Proponowana sprzedaż poprawi zdolność Polski do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom ze strony systemów broni powietrznej i naziemnej wroga (…). Umożliwi to także Polsce zwiększenie swojego wkładu w przyszłe operacje NATO. Polska nie będzie miała trudności z przyjęciem tego sprzętu do swoich sił zbrojnych” – dodaje Waszyngton. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment