imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

NATO. Finlandia złoży wniosek o dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego

000FBYGIA06VWX1A-C429.jpg


Finlandia, która dzieli z Rosją granicę o długości 1300 km (810 mil) i trudną przeszłość, stopniowo zacieśnia współpracę z NATO jako partner od czasu aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku – przypomina Agencja Reutera.

Do tej pory jednak kraj ten wstrzymywał się przed przyłączeniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę Finlandia zmieniła jednak politykę w tym zakresie. Zmienił się też pogląd samych Finów. 

Poparcie społeczne dla wstąpienia do NATO w ostatnich miesiącach wzrosło do nienotowanych wcześniej poziomów. Ostatni sondaż nadawcy publicznego YLE, przytaczany przez Reutersa, pokazał, że 76 proc. Finów jest za i tylko 12 proc. przeciw, podczas gdy wcześniej przez lata – aż do 24 lutego 2022 r., gdy Rosja zaatakował Ukrainę – poparcie dla członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim utrzymywało się na poziomie zaledwie około 25 proc.

Na początku maja Finlandia podpisała też deklarację o zacieśnieniu współpracy w kwestii bezpieczeństwa z Wielka Brytanią. Według fińskich mediów w praktyce oznacza to, że w razie ataku Rosji, Finów wsparłyby wielonarodowe siły ekspedycyjne.
Source link

Leave a Comment