imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Wojna w Ukrainie. Ukraińcy powstrzymują ofensywę Rosjan na południu

h2xjkzjsfx5kyqubv113c8p19tgumxxd.jpg


Siły ukraińskie powstrzymywały minionej doby działania ofensywne Rosjan na południu Ukrainy, niszcząc m.in. dwa rosyjskie czołgi i skład amunicji w obwodzie chersońskim – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. W sieci opublikowano zdjęcia z ukraińskiego kontrataku w rejonie Siewierska.

“Nasze jednostki nie pozwalają najeźdźcom atakować ani kroczyć naprzód. Dzięki skutecznemu wykorzystaniu artylerii i rakiet wyeliminowano 23 rosyjskich faszystów, zniszczono dwa czołgi, dwa bojowe wozy piechoty i skład amunicji w obwodzie chersońskim” – napisano na facebookowym profilu.

 

W komunikacie dodano, że wojska rosyjskie ponownie przeprowadziły atak rakietowy na obwód odeski, ale wystrzelony przez nie pocisk został unieszkodliwiony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

 

 

“Moskalscy niegodziwcy przeprowadzili kilka ataków”

Rosyjskie lotnictwo ostrzelało w nocy ze środy na czwartek szkoły i inne obiekty w mieście Nowogród Siewierski w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy; są zabici i ranni – poinformował w czwartek na Telegramie szef władz regionu czernihowskiego Wiaczesław Czaus.

 

“Moskalscy niegodziwcy przeprowadzili kilka ataków z powietrza na obiekty infrastruktury krytycznej – szkoły. Uszkodzono również budynki administracyjne i prywatne domy. (…) Na miejscu pracują ratownicy i służby medyczne” – przekazał Czaus. 

 

Siły najeźdźcy zostały wyparte z obwodów czernihowskiego, kijowskiego, sumskiego i żytomierskiego na początku kwietnia. Wciąż utrzymuje się jednak zagrożenie wrogimi atakami, zwłaszcza na terenach położonych blisko rosyjskiej granicy.

 

ZOBACZ: Media: USA przekazują Ukrainie dane w taki sposób, by nie doprowadzić do konfrontacji z Rosją

 

“Przeciwnik codziennie ostrzeliwuje tereny w obwodzie czernihowskim i sumskim na północy i północnym wschodzie kraju. Rosjanie używają moździerzy i granatników automatycznych. Odnotowujemy również działania lotnictwa – zarówno samolotów, jak i śmigłowców, które podlatują do granicy, strzelają i odlatują nad terytorium Rosji” – oświadczył we wtorek rzecznik straży granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.

 

Nowogród Siewierski, historyczna stolica ziemi siewierskiej, to 13-tysięczne rejonowe (powiatowe) miasteczko w północno-wschodniej części obwodu czernihowskiego. Leży około 40 km od granicy z Rosją. 

laf/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment