imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Minister rolnictwa: Każdy transport przez nasz kraj będzie konwojowany

mbjswcxi2havkxa14m4euavu5fh15u5o.png


Polski rząd poinformował o porozumieniu z Ukrainą w sprawie zboża. – Żadna tona nie zostanie w Polsce – powiedział minister rolnictwa Robert Telus. – Każdy transport przez nasz kraj będzie przez pewien czas konwojowany – podkreślił.

We wtorek odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział minister rolnictwa Robert Telus, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz przedstawiciele Ukrainy.

Porozumienie z Ukrainą w sprawie zboża

– Z sukcesem zakończono rozmowy ze stroną ukraińską ws. tranzytu produktów z Ukrainy przez Polskę – powiedział minister rolnictwa. – Transporty ukraińskiego zboża przez nasz kraj będą objęte systemem SENT i plombowane elektronicznymi plombami z GPS – zapowiedział.

 

Systemem monitorowania SENT jest objęty m.in. transport paliw.

 

– Udało się doprowadzić do takich mechanizmów, które spowodują, że żadna tona ukraińskiego zboża nie zostanie w Polsce, że towary będą przewożone tranzytem przez Polskę. Przede wszystkim przez pewien czas będzie konwój, konwój każdego transportu przez nasz kraj – stwierdził Telus.

 

– Będą to prawdziwe korytarze. Do tej pory rozwiązania unijne były nieszczelne, zboże zostawało w naszym kraju i powodowało to destabilizację polskiego rynku – podkreślił. – Unia Europejska miała oczy zamknięte na problem, jaki mieliśmy – dodał.

 

Minister podkreślił, że do lipca nadwyżka zbóż – około cztery miliony ton – wyjedzie z Polski, żeby zrobić miejsce na nowe żniwa.

 

– Nowe regulacje zakażą wycofywania się z tranzytu ukraińskich produktów rolnych – powiedział z kolei minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zaznaczył, że trwają prace, by polskie rozwiązania stały się europejskimi.

 

15 kwietnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie wprowadza zakaz przywozu do 30 czerwca określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski, m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw.

msm/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment